Bebek ile Uzun Araba Yolculuğu

Bebeğinizde uzun araba yolculuğuna çıkmaktan çekinmeyin. Eğer yol boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz olası malzemeleri yanınıza alırsanız sorunsuz bir seyahat yapabilirsiniz. Yanınızda neleri bulundurmanız gerektiğini size liste halinde sunuyoruz. Listemizi kontrol ederek eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer tüm ihtiyaçlarını karşılarsanız bebeğiniz de seyahatten en az sizin kadar keyif alacaktır.

Aileler bebekleri ile yolculuk yapmaktan her daim çekinir. Çünkü bu yolculuğun çok zor ve sıkıntılı geçeceğini düşünürler. Oysa gerekli hazırlıklar yapıldığında bebeğiniz ile seyahat etmek sorun olmaktan çıkıp büyük bir keyfe dönüşebilir. Eğer yolculuk öncesinde ve yolculuk esnasında neler yapmanız gerektiğini bilirseniz, sandığınız kadar zor bir seyahat süreci geçirmeyeceğinizden de emin olabilirsiniz.

bebekle araba yolculugu

Bebek ile Araba Yolculuğuna Hazırlık

Bebeğinizle keyifli bir yolculuk süreci geçirmek istiyorsanız öncelikle bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını giderecek malzemeleri hazırlamanız gerekiyor. Gereksinim duyabileceğiniz tüm malzemeler elinizin altında olmalı. Arabanızın çeşitli yerlerine yerleştirmek yerine tüm malzemeleri bir çantada toplamanız ve bu çantayı da elinizin hemen altına koymanızda fayda var. Peki, bu çantada neler olmalı? Sizin için bir liste hazırladık. Birlikte eksik malzeme olup olmadığını gözden geçirelim.

bebekle yolculukta ihtiyac listesi

Bebek ile Araba Yolculuğu İçin İhtiyaç Listesi  

•    Bol miktarda bebek bezi
•    Islak mendil
•    Yedek kıyafetler
•    Pişik kremi
•    Beslenme önlüğü
•    Emzirme örtüsü
•    Küçük bir yastık ve ince bir battaniye
•    Birkaç adet mama kaşığı
•    Kavanoz mamaları
•    Bebeğinizin sevdiği birkaç oyuncak
•    Kilitli poşetler
•    Varsa burun spreyi
•    Ateş ölçer
•    Araba koltuğu

Eğer tüm bu malzemelerden yeterince alırsanız yol boyunca bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Üstelik sıklıkla mola vermenize de gerek kalmaz. Çünkü arabanın içerisinde dahi bebeğinizi doyurabilir, uyutabilir ve altını değiştirebilirsiniz. Kirli bezleri ve ıslak mendilleri de kilitli poşetlere koyabilir ve aracın içerisinde kötü koku oluşmasını engelleyebilirsiniz.

bebekle seyehat etmek

Bebeğinizle Araba Yolculuğu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Araba ile yolculuk yapacaksanız bazı konularda bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin bebekler sarsıntı nedeniyle yolculuk esnasında daha sık kaka yapar. Ayrıca kusma gibi çeşitli durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hemen paniğe kapılmayın. Bunlar bebeğinizin hastalandığı anlamına gelmez. Çok ciddi bir durum almadıkça bebeklerin seyahat esnasında verdikleri olağan ve yaygın tepkilerdir. Az önce gözden geçirdiğiniz listede ateş öçer de yer alıyor. Bunun nedeni rakım değişikliği gibi durumlarda bebeklerin ateşlenebiliyor olmasıdır. Bilmediğiniz bir bölgede hastane aramak yerine, bebeğinizin ateşini aracınızın içerisinde kontrol edebilmek, sizi çok rahatlatır. Bu nedenle ateş ölçeri de yanınıza almayı unutmayın. Yol boyunca sıvı gıdalar yerine olabildiğince kavanoz mamaları ile bebeğinizi besleyin. Bu da daha az kusmasını sağlayabilir.

Bebeğinizi asla kucağınızda tutmayın. Araba koltuğuna yatırmalı ya da oturtmalı, emniyet kemerini de ideal sıkılıkta bağlamalısınız. Eğer bebeğiniz terlerse kıyafetini sık sık değiştirin. Araç içerisinde klimayı çok fazla kullanmamaya özen gösterin. Eğer klimayı açarsanız direk olarak bebeğinizin üzerine gelmesini önleyin. Dikat etmeniz gerekenler sadece bunlardan ibaret. Keyifli yolculuklar...