Yeni doğmuş bir bebek, tertemiz bir sayfa gibidir. Anne ve babalar için ilk bir hafta endişeli ve korkulu geçer. Yeni doğan bakımı zordur ve dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Tüm bunların yanında anneliğe alışmak ve edinilen yeni mesleğin korkuları da eklenir. Eğer tecrübesiz bir anne iseniz, yeni doğmuş bir bebeği koruyup kollamak zordur.

Yeni doğmuş bir bebeği öncelikle temiz tutmak gerekiyor. Bakımı için kullanılan her şey steril ve doğru olmalı. Özellikle göbek kordonu konusunda itina gösterilmelidir. Göbek bağının düşme süresi 5 ila 15 gündür. Kordon düşmeden öncede sonrada dikkatlice temizliği yapılmalı ve korunmalıdır. Kordon düştükten sonra bölge temizlenir ve açık bırakılır. Özel solüsyonlarla yapılan bu temizleme hafta da en az iki kez tekrar edilmelidir. Yeni doğan bebeklerin ilk banyosu kordon düştükten sonra yapılır.

Bebeklere banyo yaptırmak zordur ama bazı püf noktalara dikkat edildiğinde halledilemeyecek bir sorun değildir. Lifli bebek küvetlerinin kullanımı bebeklere banyo yaptırmayı kolaylaştırıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise suyun sıcaklığı. Su sıcaklığını dirsek derisi ile anlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Hastalıkları

Yeni doğan bebekler çok hassas olduklarından çeşitli hastalıklara yakalanabilir. En korkulan yeni doğan hastalıkları sarılık, polisitemi ve sonulum sorunlarıdır. En sık rastlanılan ve önemsiz olan rahatsızlıklarda gaz, kusma, yalancı kabızlık, kafa derisinde kabuklanma ve pişik olarak sıralanabilir.