Bebekler Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek

Yeni doğan bebekler aslında pek çok açıdan yetişkinlerden farklıdır. Kemik sayılarından reflekslerine, duyularından yeteneklerine kadar her açıdan sizi fazlasıyla şaşırtabilirler. Annelerin dahi bilmediği öyle gerçekler var ki, bebeklere bakış açınızı bile bir anda değiştirebilirler. İşte bebekler hakkında az bilinen gerçekler!

Sevimlilikleri ve masumluklarıyla tüm gönülleri fetheden bebekler hakkında her şeyi bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Pek çok annenin dahi bilmediği öyle gerçekler var ki, öğrendiğinizde siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Bebekler hakkında az bilinen gerçekler onlara bakış açınızı da değiştirebilir.

bebekler hakkinda bilgi

1- Diz Kapakları Yok

Bebekler diz kapakları kemik olarak değil kıkırdak bir doku olarak doğarlar. Dolayısıyla bebeklerin diz kapağı kemiği yoktur.

2- Gözleri Renk Değiştiriyor

Bebeklerin neredeyse % 90’ı mavi gözlü doğar. Kimi zaman mavi gözler lacivert olarak da görülebilir. Ancak birkaç ay sonra gözleri renk değiştirmeye başlar ve asıl rengini alır. Yani bebeğinizin göz rengine aldanmayın, değişecek!

bebek hafizasi

3- Hafızaları Sizinkinden Daha İyi

Anne karnındayken dinledikleri müziği doğduktan 4 ay sonrasında dahi hatırlıyorlar. Bu yüzden bebeğinize hangi müzikleri dinlettiğinize dikkat edin. (detaylı bilgi için >> Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek)

4- Kokuları Bağımlılık Yapıyor

İşte sizi şaşırtacak bir gerçek daha! Bebek kokusu diye bir koku gerçekten var. Asıl ilginç olan ise en az uyuşturucu kadar bağımlılık yapıyor olması…

bebek kokusu

5- Kemikleri Sizinkinden Daha Fazla

Bebekler tam 300 adet kemikle doğar. Yetişkinlerdeki kemik sayısı ise 206! Peki 94 kemiğe ne mi oluyor? Bebekler büyüdükçe kemikleri birbirine kaynıyor ve kemik sayıları 206’ya iniyor.

6- Sıklıkla İdrar Yapan Sadece Sizin Bebeğiniz Değil

Bebekler her 20 dakikada bir idrar yaparlar. Aslında bu durum sağlıklı olduklarını gösteriyor.

dogum lekesi olmasi

7- Doğum Lekesi Olmazsa Olmaz

Doğum lekesinin bebekleri özel kıldığını düşünebilirsiniz. Ancak bebeklerin % 80’inde doğum lekesi var.

8- Günün Yarısından Fazlası Uykuda Geçer

Sıklıkla uyandığı için bebeğinizin günde sadece 5-6 saat uyuduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bebeğiniz günün 16 saatini uykuda geçirir. Sadece sıklıkla uyanır ve anneler de uyku sorunu endişesine kapılır.

bebekler kac saat uyur

9- Sadece Yakını Görebilirler

Bebekler doğduktan sonra ilk 6 ay sadece çok yakını görür. 6 ay sonra uzaktaki nesneleri de görmeye başlarlar.

10- Ağlıyor Ama Gözyaşı Yok

Doğar doğmaz ağlamaya başlasalar da ilk 3 hafta bebeklerde gözyaşı göremezsiniz. Bebeklerin gözyaşı kanalı doğduktan 3 hafta sonra açılır.

bebekler yuzme bilirmi

11- İyi Bir Yüzücüdürler

Bebekler doğduktan sonra ilk 4 ay yüzebilirler. Hem de çok iyi yüzücüdürler. Ancak 4 ay sonra bu refleksleri kayboluyor ve büyüdüklerinde yeniden yüzmeyi öğrenmeleri gerekiyor.

12- Sorun Tadında Değil Kokusunda

Bebeklerin en gelişmiş duyusu kokulardır. Annelerinin kokusunu uzaktan dahi alabilirler. Verdiğiniz mamaları ya da ek gıdaları yemek istemiyorlarsa sorun tadını sevmemeleri değil, kokusundan hoşlanmamaları olabilir.