Hamilelik Sonrası Zayıflamak İçin 7 Öneri

Hamilelik döneminde hızla kilo aldınız ve artık fazla kilolarınızdan kurtulmak istemekte son derece haklısınız. Ancak doğum sonrası kilo vermek için doğru zamanı beklemeli ve doğru yöntemleri uygulamalısınız. Çünkü bu dönemde emziriyor, bebeğinizin sağlığının da belirleyicisi oluyorsunuz. Zayıflamak konusunda acele etmeyin. Uzmanlar bakın neler öneriyor?

Hamilelik döneminde anne adayları yaklaşık 20 kilo alır. Doğum sonrasında ise kiloların bir bölümü kısa sürede yok olsa da vücut belirli bir yağ oranını depolamış olur. Doğumdan sonra annelerin bu kilolardan kurtulmaları çok zor gibi görünse de aslında doğru yöntemler uygulandığında son derece kolay bir şekilde fazla kilolardan kurtulmaları mümkün olabiliyor.

Peki, hamilelik sonrası fazla kilolardan kurtulmak için nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor? Uzmanların önerilerini sizlere aktarıyoruz…

dogru zaman

1- Kilo Vermek İçin Doğru Zamanı Bekleyin!

Doğumdan hemen sonra egzersizlere başlarsanız, diyet yaparsanız ya da spor salonlarına koşarsanız son derece aceleci davranmış olursunuz. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kilo vermeye hazır hale gelmeniz gerekiyor. Öncelikle en az 1 buçuk ya da 2 ay ay anne olmanın tadını çıkarmanız tavsiye ediliyor. Sonrasında kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman kilo vermeye başlamalısınız.

diyetisyenle gorusmek

2- Diyetisyen ile Görüşün!

Kilo vermeye hazır hissediyorsanız asla gelişigüzel yöntemleri seçmeyin. Bir diyetisyen ile görüşmeli ve diyetisyenin hazırladığı beslenme programını uygulamalısınız. Bir yandan emzirdiğiniz için hem bebeğinizin beslenmesini riske atmamış hem de kendi sağlığınızı tehlikeye sokmamış olacaksınız.

dengeli kilo vermek

3- Beklentileriniz Gerçekçi Olmalı!

Doğum sonrasında tüm kilolarınızdan sadece birkaç ayda kurtulmanız mümkün olmaz. Bu yüzden beklentilerinizi gerçekçi bir şekilde belirlemelisiniz. Yavaş bir tempo ile kilo vereceğinizi ancak sağlığınızı da korumuş olacağınızı unutmayın. Ütopik beklentiler sizi üzüntüye boğabilir. Sabırlı olmalısınız çünkü ayda maksimum 3 kilo verebilirsiniz ve bazı aylarda verdiğiniz kilo sadece 1 kg olabilir. Bu duruma kendinizi hazırlayın.

duzenli yuruyus

4- Düzenli Yürüyüş Yapın!

Eğer her gün 30 dakika yürüyüş yaparsanız kilo verirken bir yandan da cildiniz sıkılaşır. Elbette yürüyüşlerde bebeğiniz de size eşlik edebilir. Bu yüzden hızlı bir tempo yerine daha yavaş bir tempo ile yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Temiz hava ve bol hareket hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça faydalı! Ancak gebeliğin son döneminde sürekli dinlenme pozisyonunda kaldığınız için ilk etapta 15 dakika yürüyüşle başlayın ve zamanla 30 dakikaya çıkarın.

stresle basa cikmak

5- Stresle Baş Etmenin Yollarını Öğrenin!

Geceleri bebeğiniz sizi uyutmayacaktır. Belirli bir programa göre beslenmek sizi yoracaktır. Günlük yaşam programınızı ayarlamakta zorlanacaksınız. Tüm bunlar stresi de beraberinde getirebilir. Ancak stres aynı zamanda fazla kiloların en büyük dostu! Bu durumda stresle baş etmenin yollarını öğrenmeniz gerekiyor. Her gün ılık duş, yoga, meditasyon, müzik stresten kurtulmak için en etkili araçlardır.

bebek emzirmek

6- Bebeğinizi Emzirin!

Emzirmenin günlük 500 kalori yakmanızı sağladığını biliyor musunuz? Bu yüzden bebeğinizi emzirin. Süt yapan ancak kalorisi de yüksek olmayan gıdaları diyetisyeninizden öğrenip tüketirseniz hem bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirebilir hem de günlük enerji ihtiyacınızı karşılarsınız. Emziren annelerin günlük 1800 kalori alımına ihtiyacı var.

gunluk beslenme

7- Günde 5 Öğün Olmalı!

Günlük beslenme programınızda 5 öğün olmalı! Ara öğünler metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ayrıca kan şekerinizi stabil düzeyde tutacak ve çok yemek yemenizi önleyecektir. Kahvaltı ise sizin için en önemli öğün. Asla kahvaltıyı ihmal etmeyin. Bol su tüketimine de özen göstermelisiniz.