Hamilelikte Stresten Korunmanın 8 Yolu

Hamilelik döneminde beslenme ve uykunuza dikkat ediyorsunuz. Peki, ne kadar stresli olduğunu gözden geçiriyor musunuz? Gebelik döneminde stres anne karnındaki bebeği olumsuz etkiliyor. Stresten uzak durmak ise zor olsa da aslında imkansız değil. Stresle baş etmenin yollarını açıklıyoruz.

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra beslenmenize, uyku düzeninize dikkat ettiğiniz kadar stresten uzak durmaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü anne adayının stresi maalesef anne karnındaki bebekleri olumsuz yönde etkiliyor. Pek çok anne adayı tarafından ciddiye alınmasa da aslında yaşanan bazı problemlerin nedeni, bebeğin anne karnındayken annesi aracılığı ile strese maruz kalmış olması olabilir.

gebelikte stresten korunmak

Stresin Anne Karnındaki Bebeğe Etkileri Neler?

 • Erken doğum
 • Düşük
 • Bebeğin kilosunun az olması
 • Bebeğin zihinsel fonksiyonlarında azalma
 • Hiperaktivite
 • Asabiyet
 • Duygusal sorunlar
 • Dikkat eksikliği
 • Odaklanamama

hamilelikte stres bebek

Stres Anne Karnındaki Bebeği Neden Etkiliyor?

Anne adayının yaşadığı stresin bebeği de etkisi altına almasının nedeni, stres anında artış gösteren kortizol ve adrenalin hormonlarıdır. Bu hormonlar kan aracılığı ile anne karnındaki bebeğe de ulaşıyor ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Gebelik döneminde ne kadar huzurlu olursanız, bebeğinize o kadar faydası olacaktır.

gebelikte stresi onlemek

Hamileyken Stresten Uzak Durmanın 8 Yolu

 1. Hamilelik ya da bebeğiniz ile ilgili sizi endişelendiren her ne olursa olsun, mutlaka doktorunuza bu endişeden bahsedin. Böylece doktorunuz sizi bilgilendirecek ve endişe düzeyinizin ciddi oranda azalmasını sağlayacaktır
   
 2. İyi bir anne olmak konusunda kendinize güvenin. Annelik zamanla öğrenilen bir kavramdır. Bebeğinizle geçireceğiniz her an daha iyi bir anne olmanızı sağlayacak.
   
 3. Çevrenizden neler bekliyorsanız, tamamını paylaşın. Çevrenizden beklentilerinizi net olarak ortaya koyun. Anneniz, babanız, kardeşleriniz ve eşinizden başlayın. Hangi davranışlarının ya da sözlerinin sizi üzdüğünden bahsedin.
   
 4. Yaşadığınız stresi kontrol altına almanız konusunda düzenli beslenme ve düzenli uyku size çok yardımcı olacaktır. Düzenli yaşamın olumlu etkilerini hafife almayın.
   
 5. Sizi üzen ya da üzebilecek olan tüm insanlardan ve olaylardan uzak durun. Stres ile daha önce baş edebilmiş olabilirsiniz. Ancak hamile olmanız, duygu durumunuzda bazı değişimleri beraberinde getirir. Bu yüzden strese neden olan faktörleri doğuma kadar hayatınızdan uzak tutmalısınız.
   
 6. Nefes alma ve kasları dinlendirme egzersizlerini uygulayın ve her gün yapın.
   
 7. Her gün bebeğiniz ile baş başa 1 saat geçirin. Elinizi karnınıza koyarak bebeğinizle konuşun. Emin olun, sizi duyuyor.
   
 8. Kendinize zaman ayırın. Hamile olmanız önceki hayatınızdan tamamen kopmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yine müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir ya da hobilerinizi hayata geçirebilirsiniz.