Nohut Püresi Tarifi

Bebeklerin gelişim dönemlerinde sebze ve meyveler kadar bakliyat çeşitlerine de ihtiyacı olur. Ancak anneler bakliyatın bebeklerinde gaz yapacağı endişesi duyduklarından ek gıda döneminde çok fazla bakliyat kullanmazlar. Oysa doğru şekilde hazırlandığında bebeğiniz bu gıdaları da sorunsuz bir şekilde tüketebilir. Sizler için nohut püresi tarifi hazırladık. Bebeğinizde gaz yapacağı endişesi duymadan nohut püresini de mama çeşitleri arasına ekleyebilirsiniz.

Bebekler için faydalı gıdalardan biri de nohuttur. İçerdiği beta karoten, protein, çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde bebeklerin gelişimine de büyük katkılarda bulunan nohut, püre haline getirilerek bebeklere verilebilir. Fakat bebeğiniz henüz 6 aylık olmadıysa nohut püresi vermenizi önermeyiz. Çünkü 6 aylıktan daha küçük olan bebekler nohut püresinin sindiriminde zorlanabilir.

nohut

Bebeğiniz 6 aylık olduysa sindirim sistemi nohut püresini sindirebilecek gelişime ulaşmış demektir. Bu dönemden sonra bebeğinize hiç tereddüt etmeden bu ek gıdayı da verebilirsiniz. Fakat hazırlık aşamasında dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle nohutların tam olarak piştiğinden ve bebeğinizin yutabileceği düzeye geldiğinden emin olun.

Nohut Püresi İçin Malzemeler

  • 1 adet küçük boy patates
  • 2 yemek kaşığı nohut
  • 1 çorba kaşığı süt
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Nohut Püresi Yapılışı

Nohutları bir gece önceden suda bekletmeniz gerekiyor. Bu aşamada sıklıkla nohutun suyunu değiştirirseniz nohut püresinin bebeğinizde gaz yapmasını da engellemiş olursunuz. Ardından nohutları patates ile beraber düdüklü tencerede haşlayın.

Nohut Püresi

Haşlanan patates ve nohutun içerisine süt ile zeytinyağını ilave ederek tüm bu malzemeleri blenderdan geçirin. Eğer bebeğiniz 1 yaş altındaysa anne sütü kullanabilirsiniz. Hazırladığınız püre katı bir kıvamdaysa daha sulu bir kıvam alması için az miktarda ılık su da ilave edebilirsiniz.

Nohut bebeğinize sık verebileceğiniz bakliyatlar arasında bulunuyor. Bu püreyi olabildiğince bebeğinizin beslenme saatine yakın bir sürede hazırlayın. Uzun süre bekleyen nohut püresi katılaşabilir ve bebeğiniz yutmakta güçlük çekebilir. Eğer bekletmek zorunda kalırsanız nohut püresini bebeğinize vermeden önce mutlaka sulandırın.