Nasıl Kolay Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için uygun günler anne adaylarında farklılık gösterir. Genel bir tabirle adet başlangıçlarının 12. ve 15. günleri arasında kalan dönemler hamile kalma olasılığının en fazla olduğu dönemlerdir. Biyolojik olarak herhangi bir problem yoksa kadınlarda yumurtlama bu günlerde görülür. Sperm ve yumurta buluşma şansı da yüksektir. Yumurtlama günlerinin tespiti için ovülasyon testleri uygulanır.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler uzun süren bir cinsel yaşamın ardından hamile kalamama problemi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durumun nedeni kimi zaman biyolojik sebepler olurken kimi zaman da açıklanamayan bazı nedenlerle hamile kalmak mümkün olamayabiliyor. Günümüzde kısırlık tedavi edilebilen yönleri bulunan bir durumdur. Elbette tedavi edilmesi mümkün olmayan durumlar mevcuttur. Ancak tüm yönleri ile ele aldığınızda hamile kalınmasını mümkün kılan veya kolaylaştıran pek çok tekniğin günümüzde son derece başarılı bir şekilde uygulandığını söylemek mümkün.

Nasıl Kolay Hamile Kalınır

Hamile kalınması için kesinlikle herhangi bir korunma metodunun uygulanmaması gerekmektedir. Korunmaya yönelik ilaç, iğne kullanımı, spiral yolu ile korunma yoluna gidilmesi gibi tüm korunma yöntemlerinden vazgeçilmesi gerekmektedir. Korunmanın bırakılmasının ardından korunma yöntemine bağlı olarak 3 ila 4 ay arasında bir süre hamile kalınması mümkün olmayabilir. Çünkü vücudun yeniden üreme formuna kavuşması gerekmektedir ki bu süre bireyden bireye değişkenlik gösterebilir. Ancak 1 yıl boyunca hamile kalınamaması durumunda hamile nasıl kalınır sorusuna çiftlerin yanıt aramaya başlaması, mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Kolay Hamile Kalmak İçin Öneriler

Hekimler tarafından başlatılan tedavi sürecinde pek çok çiftin olumlu neticeler alındığı biliniyor. Ancak bu süreçte yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmesi gerekebilir. Aksi halde tedavinin olumlu sonuç vermesi normalden daha uzun bir süre alabilir yahut olumsuz neticeler ile karşılaşılabilir. Çiftler kolay hamile kalmak için doktorlarının önerilerini harfiyen uygulamalıdır. Örneğin alkol ve sigara kullanımı biyolojik bir problem olmasa dahi hamile kalmayı önleyen alışkanlıklar arasında yer almaktadır. Düzensiz uyku, düzensiz beslenme, stresli bir yaşam sürmek, hamilelik konusunda negatif düşüncelere sahip olmak da gebeliği önleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Kolay Hamile Kalmak Icin

Hamile kalma olasılığının güçlenmesi için haftada en az 2-3 defa farklı günlerde cinsel birliktelik gerekiyor. Seyrek olan cinsel yaşam hamile kalma süresini uzatan faktörler arasında yer almaktadır. Genellikle seyrek olan cinsel yaşamın haftada 3-4 gün şeklinde sıklaştırılması çiftlerin %70'inde yüz güldüren neticeler alınmasını beraberinde getirmiştir. Ancak olasılıkları da göz önünde bulundurmak özellikle bayanların bu konuya karamsar bakmasını önleyebiliyor. Düzenli ve sık cinsel yaşama rağmen her çiftin hamile kalma olasılığının %25 düzeyinde olduğunu da bilmenizde fayda var. Bu olasılığın 1 yıl boyunca gerçekleşmemiş olması hekimlere hemen kısırlık olasılığını düşündürmez. Psikolojik etmenler de dikkate alınarak bir değerlendirme yapılmaktadır.

Hamile kalmak için uygun günler de kadınlara göre farklılaşabilir. Genel olarak adet başlangıcından sonraki 12. gün ile 15. gün arasında kalan dönem hamile kalma olasılığının en güçlü olduğu dönemdir. Bu dönemde şayet biyolojik bir sorun mevcut değilse kadınlarda yumurtlama meydana gelmektedir. Dolayısıyla sperm ile yumurtanın buluşma olasılığı çok daha yüksek olmaktadır. Yumurtlama günlerinin daha kolay belirlenmesi için ovülasyon testleri uygulanabilir.