Ense Kalınlığı Ölçümü Nedir?

Hamilelik döneminde düzenli olarak çeşitli testlerin ve ölçümlerin yapılması gerektiğini biliyorsunuz. Bu testlerin büyük bir bölümü anne karnındaki bebeğin sağlık durumu ile ilgilidir. Özellikle ikili tarama testi içerisinde yapılan bebeğin ense kalınlığı ölçümü, bebekte down sendromu olup olmadığına dair kuvvetli bir veri sağlayabiliyor. Anne adaylarının bu testlerin hiç birini ihmal etmemesi gerekiyor.

Bilindiği gibi en sık karşılaşılan kromozom anomalisi rahatsızlıklarından biri down sendromudur. Down sendromuna dair bir şüphenin olup olmadığı, bebekler henüz anne karnındayken anlaşılabiliyor. Bunun için hamileliğin belirli bir döneminde bebeklere dair bazı testler ve ölçümler yapılıyor. Bu ölçümlerden biri de bebeklerin anne karnındayken ense kalınlıklarının ölçümüdür.

Ense Kalınlığı Ölçümü Nedir

Ense Kalınlığı Ne Zaman Ölçülür?

Hamileliğin 11. haftası ila 14. haftası arasında tüm anne adaylarının ikili test yaptırması istenir. İkili test birkaç farklı ölçümün bir arada değerlendirildiği bir testtir. Bebeğin ensesinin kalınlığı, yapılan ultrason muayenesi ile ölçülür. Sonrasında anne adayından kan numunesi alınarak farklı bir kan testi gerçekleştirilir. Özel olarak geliştirilen bir bilgisayar sisteminden elde edilen veriler yüklenir ve bebekte down sendromu şüphesinin ya da riskinin bulunup bulunmadığı anlaşılmaya çalışılır.

Ense Kalınlığı Ne Zaman Ölçülür

Bebeğin Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Bu anlamda bebeğin ense kalınlığı son derece büyük önem arz ediyor. Eğer ölçüm sonucunda bebeğin ense kalınlığı 2,5 mm’nin üzerindeyse, down sendromu riskinden ciddi anlamda söz edilebiliyor. Bu yüzden anne adaylarının ikili tarama ve üçlü tarama testlerini asla aksatmadan yaptırması önerilir. Bu sayede bebeklerinin sağlık durumu hakkında da bilgi edinme şansını yakalamış olurlar.

Ense Kalınlığı Ölçümü / Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ense Kalınlığı Ölçümü / Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebeğim için ense kalınlığı ölçüm testini yaptırmak için hangi bölümden randevu almalıyım?

Gebelik döneminde ense kalınlığı testini (nuchal translucency, NT) genellikle perinatoloji veya kadın doğum (jinekoloji ve obstetrik) uzmanları yapar. Bu test, gebeliğin 11-14. haftaları arasında ultrasonografi ile yapılır ve fetusun ense bölgesindeki sıvı birikimini ölçer. Bu ölçüm, down sendromu ve diğer kromozom anomalilerinin risk değerlendirmesinde kullanılır. Kadın doğum uzmanları rutin olarak bu testi yaparken, yüksek riskli gebeliklerde veya spesifik durumlarda perinatoloji uzmanları da bu testi gerçekleştirebilir.

Son güncelleme: 23/05/2024