Hamilelik Dönemi Sendromu Nedir?

Anne adaylarında hamilelik sendromu gebeliğin öğrenildiği ilk anlarda başlar. Anne adaylarında meydana gelen değişimler sadece fiziksel olarak kalmaz hatta psikolojik olarak daha hassas bir döneme girilir. Anne adaylarında meydana gelen bu değişimlere ve olumsuz etkilerine hamilelik dönemi sendromu denir. Anne adayları hamilelik dönemlerinde en çok eşlerinin ve yakınlarının ilgisine ihtiyaç duyar.

Anne adaylarında gebelik psikolojisi bebeğin anne rahmine düştüğü ilk anlarda başlar ve doğuma sayılı dakikaların başladığı ana kadar devam eder. Fakat bu değişim sadece fiziksel olarak kilo almak değildir. Anne adaylarında fiziksel değişimlere ek olarak çok büyük psikolojik değişimlerde meydana gelir. Bu değişimler kadınların pek çoğunda aynı şekilde görülür ve buna hamilelik dönemi sendromu denir.

hamilelik dönemi sendromu

Hamilelik Sendromunun Ortak Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adaylarının kendilerini kötü hissetmesinin en büyük nedeni eşlerinden adım adım uzaklaşmalarıdır. Yapılan araştırmalara göre kadınların eşlerinden uzaklaşmalarının nedenleri arasında fiziksel olarak değişmeleri ve kilo almaları, rahat hareket edememeleri ve ağırlıklarının artmasına karşın erkeklerde hiçbir değişim olmamasıdır.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre de anne adaylarının değişimleri yüzünden eşlerinin kendilerini beğenmeyeceği korkusudur. Bu yüzden anne adayları sadece eşlerinden değil anne, baba, kardeş ve genel olarak toplumdan uzaklaşır. Buna ek olarak hamilelik dönemin annenin pek çok sorun ile karşılaşmasına karşın erkeğin hiç ağrı ve sızı çekmeden bebeğe sahip olacağı düşüncesi de anne adaylarını sert tepki vermeye itebilir.