Gebelikte Çikolata Faydalı mı?

Hamilelik döneminde çikolata yemek anne adayı ve bebeğe yarar sağlar mı? Gebelikte ne tür çikolata tüketirseniz daha fazla faydası vardır? Gebelik süresince çikolata tüketimi ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Anne adayları, gebelik dönemiyle birlikte genellikle bazı gıdaların tüketiminde dikkatli olmaları gerekir. Gebelik döneminde kadın, bazı gıdaların tüketiminde faydalı yada zararlı olabilir düşüncesiyle endişeye düşebilir. Bu gıdaların başında hiç şüphesiz çikolata gelir. Gebelikte çikolata tüketimi, gebelikte en fazla merak edilen konulardan birisidir. Gebelikte çikolata faydalı mı? diye merak ediyorsanız siz de yazının devamını okuyarak, bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Hamilelikte Çikolata Tuketimi

Gebelikte Çikolata Yemenin Sıklığı

Gebelik döneminde çikolata yemenin zararı yoktur. Ancak çikolata kafein içeren bir gıda olduğu için tüketme düzeyinize dikkat etmekte fayda vardır. Ayrıca çikolata içerisinde yağ ve şeker bulunur. Dolayısıyla sık çikolata tüketmek, gebelikte kilo alımını da hızlandırabilir.

Çikolata yemenin bazı yönlerden faydaları vardır. İnsanların ruh hali üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu için gebelikte stresi azaltmak adına yenilebilir. Bir diğer faydası ise preeklampsi (bkn: gebelikveannelik.com/hamilelik-zehirlenmesi-nedir ) sorununun önlenmesidir. Ancak preeklampsi sorunu taşıyan hamile kadınların çikolata tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları faydalı olacaktır. Preeklampsi, hamilelik döneminde ortaya çıkan zehirlenme durumudur. Haliyle doktor, bu konuda en doğru sonucu söyleyecektir.

Gebelikte Çikolata Faydalari

Gebelikte Bitter Çikolata

Çikolata türleri içerisinde bitter çikolatanın hamilelik döneminde daha faydalı olduğuna dair düşünceler mevcuttur. Bitter çikolata yüksek düzeyde kakao içerir. Kakao ise flavonoid kaynağıdır. Flavonoidler, antioksidan özelliği gösterirler. Yani kan basıncını düşürmede ve damar fonksiyonlarını geliştirmede fayda sağlarlar.

Hamilelikte ayrıca çikolata ile harmanlanmış köpüklü içecekler tüketilmemelidir. Köpüklü içecekler, çiğ yumurta içerebileceği için kaçınmak her zaman için en doğrusudur.