Bebeklere Yoğurt Çorbası Tarifi

6 ay süre boyunca anne sütü ile beslenen bebek gelişme çağına yavaş yavaş adım attığı için sadece bu besin kaynağı bir süre sonra yetersiz gelecektir. Bu yüzden 6 ay sonunda ek besinlere başvurulmalıdır. Bebeğin sindirilebileceği katı besinler arasında ise yapımı pratik ve kolay olan yoğurt çorbası yer alır.

Anne sütünün 6.aydan sonra bebek için yetersiz kaldığı durumlarda verilebilecek ek besinler arasında yoğurt çorbası da yer alır. Uzmanlar tarafından yoğurt ve tarhana çorbasının önerildiğini göz önünde bulundurarak siz de bebeğinize bu doyurucu tarifi sunabilirsiniz. Evde olan malzemeler ile kısa bir sürede hazırlayacağınız yoğurt çorbasını taze olarak günlük yapmaya özen göstermelisiniz. Bayatlayan ve üzerinden zaman geçen yoğurt çorbası ekşiyerek bebeğinizin midesine zarar verebilir.

Yoğurt Çorbası

Yoğurt Çorbası için Gerekli Malzemeler

  • 1 su bardağı kadar yoğurt
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 adet sadece yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı (isteğe göre tereyağı da olabilir)
  • 1 çay kaşığı kuru nane (isteğe göre azaltılabilir)

Yoğurt Çorbasının Hazırlanışı

Her annenin evde bulabileceği malzemeler ile yapılan yoğurt çorbasının tarifi de oldukça basittir.

İlk olarak yumurta sarısı, yoğurt ve un bir tencere içerisine alınarak 4 su bardağı su eklenmelidir. İyice karıştırıldıktan sonra ocağın üzerine konularak kaynaması sağlanmalıdır.

Topaklanma olmaması için sürekli karıştırılması gerekir. Kaynadıktan sonra içerisine çok az bir miktarda tuz eklenebilir. Kıvamı göz kararı koyu hissedilirse su ile seyreltilebilir. En son zeytinyağı ve naneyi ekleyerek çorbayı bebeğinize sunabilirsiniz.