Beta HCG Rakamlarına Göre Hamilelik Haftası

Hamilelik şüphesi doğduğunda gebeliğin tespiti için kan numunesi alınarak kandaki beta HCG hormonu ölçülür. Çünkü hamileliğin başlamasıyla birlikte kandaki bu hormon seviyesi artmaya başlar. Ancak çok sayıda anne adayı için beta HCG değerleri bir muamma.

Değerin kaç olduğu ve bunun nasıl yorumlanması gerektiği, anne karnındaki bebeğin kaç haftalık olduğu gibi hususlarda akıllar karışabiliyor.

beta hcg kan testi

Mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılması gereken beta HCG testi, hem güvenilir hem de hızlı bir sonuç alınabilen testlerden biri. Dolayısıyla test sonucunda hekim tarafından hamile olduğunuz belirtildiğinde, testin tekrarlanmasına da gerek kalmaz.

Hamilelikte Beta HCG Ne Zaman Yükselir?

Şayet gebelik durumu oluşmuşsa, döllenmenin gerçekleşmesinin ardından yaklaşık 8 gün sonra kandaki beta HCG değeri yükselmeye başlar. Gebelik meydana geldiğinde ise hormonun seviyesi ikiye katlanarak artar. Bir süre sonra bu hız kesilir. Dolayısıyla yapılan kan testinde hormon değerinin yüksek olması, gebeliğe dair kesin bir veri olur. Gebelik teşhisi konması için bu değerin 5 mIU/ml (miliinternasyonel unite/ml) ve daha üstünde olması gerekir.

kan testi hamilelik haftasi

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Kandaki beta HCG değeri gebelik haftası hakkında önemli bilgiler verebilir. Ancak gebelik haftasına dair en kesin bilgiyi yapılan ultrason muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

Gebelik Haftası             Beta HCG Değeri

3 hafta                                5 - 50 
4 hafta                                5 - 425
5 hafta                                20 - 7300 
6 hafta                                1,080 - 56,000 
7 - 12 hafta                         7,650 - 290,000 
13 - 16 hafta                       13,300 - 250,000
17 - 24 hafta                       4,000 - 165,000

Testin yapıldığı güne ve kişinin gebelik durumunda bağlı olarak bu değerlerde küçük değişiklikler meydana gelebilir. Mutlaka belirtilen HCG değer aralığında olması beklenmez. Ayrıca bu değerler anne karnındaki bebeğin sağlık durumuna dair bilgi vermiyor.