Sebzeli Bebek Çorbası Tarifi

Bebekler için en besleyici çorba kuşkusuz sebze çorbasıdır. Gelişimleri ve sağlıkları açısından sebze çorbaları çok büyük öneme sahip. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra siz de sebze çorbası hazırlayarak günde bir öğün de olsa bebeğinize verebilirsiniz. Bu çorbayı hazırlamak hem kolay hem de kısa sürede tüketilmeye hazır hale geldiğinden sizi uğraştırmıyor.

Bebekler için en faydalı çorbaların başında sebzeli bebek çorbaları gelir. Sebze bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmeleri için faydalı olmakla beraber aslında büyük bir ihtiyaç! Bu yüzden anneler bebeklerine bol miktarda sebze çorbası yedirmelidir. Aşağıda aktaracağımız bebek çorbası tarifi 6 aylık ve daha büyük olan bebekler için gayet uygun.

Bebeğime İlk Ek Gıda Olarak Bu Çorbayı Verebilir miyim?

Eğer bebeğinize ilk defa ek gıda verecekseniz ve bu sebzeyi hazırlayacaksanız, malzemeleri kaynatıp sadece suyunu içirin. Ezdiğiniz ve püre haline getirdiğiniz malzemeler ilk ek gıda olarak bebeğinize ağır gelebilir. Fakat bebeğiniz daha önce ek gıdaya başladıysa bu çorbayı gönül rahatlığı ile bebeğinize yedirebilirsiniz.

Sebzeli Bebek Çorbası

Sebzeli Bebek Çorbası İçin Malzemeler

  • 1 adet küçük boy patates
  • 1 adet küçük boy havuç
  • 1 adet küçük boy kabak
  • Yarım fincan pirinç
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Sebzeli Bebek Çorbası Yapılışı

Öncelikle malzemelerin tümünü çok iyi yıkamanız gerekiyor. Ardından havuç da dahil olmak üzere tüm sebzelerin kabuklarını soyun. Malzemelerinizi doğrayın ve düdüklü tencereye atın. İçerisine iyice yıkadığınız pirinci ve zeytinyağını da ekleyin. Düdüklü tencereye 2 su bardağı da su ekleyin. Düdüklü tencerede malzemeleri 20 dakika haşlayın. Ardından malzemeleri robottan geçirin ve bebeğinize ılık (soğuğa yakın) bir şekilde kaçık ile verin. Eğer çorba bulamaç kıvamında olursa kaynamış su ekleyerek biraz daha inceltebilirsiniz.

Bebek Çorbasının Kıvamı Nasıl Olmalı?

Anneler bebekleri için hazırladıkları çorbaları ya da püreleri genellikle çatalla ezmeyi tercih eder. Oysa haşlanan malzemeler mutfak robotundan geçirildiğinde tüm malzemeler daha iyi karıştığı için daha lezzetli bir çorba ortaya çıkar. Ayrıca iyice karışmış malzemeler bebeğiniz tarafından daha kolay sindirilecektir. Bebeğiniz için hazırladığınız tüm çorbaların yetişkin çorbasından daha sulu bir kıvama sahip olması gerektiğini unutmayın!

Bebeğiniz Ek Gıdaya Yeni Başladıysa Dikkat!

Bebeğiniz ilk defa ek gıdaya bu çorba ile başlıyorsa ya da bu hafta ek besinler almaya başladıysa hazırladığınız bu çorbaya zeytinyağı eklemeyin! Bebekler ek besinlere başladıkları hafta yağ tüketmemelidir. Sonraki haftalarda az miktarda zeytinyağı verilebilir. Ayrıca bebekler sıklıkla ishal olabilir. Bu dönemde mama ve çorbalarına yağ eklemeyin. Eğer bebeğiniz kabız olduysa mutlaka mamasına ve çorbasına yağ ekleyin. Hatta her zamankinden biraz daha fazla yağ ekleyebilirsiniz.