Hamilelikte Kabızlık Sorununa Çözümler

Özellikle hamilelikte 5.ay itibariyle birçok anne kabızlık problemi ile karşı karşıya kalabiliyor. Anneyi bu dönemde kabızlık bir hayli zorlasa da ilaç kullanmadan tamamen doğal ürünler ile kabızlıktan kurtulmanın yolları var. Bu dönemde kabızlığa sebep olan en temel faktör yanlış beslenme alışkanlığı. Bu aylarda rahim büyür, bağırsaklarınıza baskı yapar ve sindirim zorlaşır.

Hamileliğin beşinci ayından itibaren ortaya çıkan kabızlık sorunu anne adaylarını bir hayli zorlayabiliyor. Bu sorunun ortadan kaldırılması için ilaç kullanamadıklarından tamamen doğal olan metotlar ile kabızlıkla mücadele edilmesi gerekiyor. Pek çok anne adayı kabızlığın yanlış beslenme düzeninden ya da tükettikleri bir gıdadan kaynaklandığını düşünür. Oysa hamilelikte kabızlığın nedeni bir yandan rahmin büyüyerek bağırsaklara baskı yapması, diğer yandan salgılanan hormonlar nedeniyle bağırsak kaslarının gevşemesidir. Gevşeyen kaslar bağırsak aktivitelerini de azalttığı için kabızlık kaçınılmaz olur.

Peki, hamilelikte kabızlıktan kurtulmak için neler yapılabilir?

Hamilelikte Kabızlık Sorununa Çözümler

Lifli Gıdaları Sofranızdan Eksik Etmeyin!

Sıkıntılarınızı en kısa sürede gideren lifli gıdalar olacaktır. Bu yüzden en azından sabahları ya da akşamları bu gıdaları tüketmeye özen gösterin. Örneğin kepekli ekmek, yulaf ezmesi ve kepekli makarnalar bol miktarda lif içerir. Şayet günlük beslenme düzeninizde lifli gıdalar şimdiye dek olmadıysa, bu gıdaları tüketmeye azar azar başlamalısınız. Aksi halde mideniz ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kuru Meyve Tüketin

Kurutulmuş kayısı kabızlığı en kısa sürede ortadan kaldıran gıdalardan biridir. Bunun yanı sıra kuru üzüm ve kuru incir gibi kurutulmuş meyveleri tüketebilirsiniz. Bu meyveler son derece faydalı olduğu için hamileliğiniz süresince günde birkaç adet tüketmeye özen gösterin.

Günde Yarım Saat Yürüyün

Egzersizin kabızlık ile ilgisinin olmadığı düşünülür. Oysa günde yarım saat yürümek metabolizmanız ile beraber bağırsak hareketlerinizi de hızlandıracaktır. Dolayısıyla kabızlık sorunundan kurtulmak için her gün egzersiz yapmaya başlayın.

Bol Su Tüketmeniz Şart

Günde 2 litre su tüketmeniz gerekiyor. Kabızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız sabahları uyandığınızda bir bardak ılık su için. Böylece bağırsak hareketlerinizi sabah saatlerinde hızlandırmış olacaksınız. Gün içerisinde tükettiğiniz gıdalarla beraber bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunların yanı sıra barbunya ve bezelye de kabızlık sorunu yaşayanlar önerilen bakliyatlardır. Akşam yemeklerinize bol miktarda yeşilliğin eşlik etmesi de önemli hususlar arasında yer alır.