Bebeğimi Nasıl Uyuturum Sorusuna 5 Yanıt

Bebeğinizi daha kolay uyutmak için birkaç farklı yöntemi deneyebilirsiniz. Hangi yöntem işe yararsa, uyku öncesi bu metodu tercih ederek bebeğinizi daha kısa sürede ve daha kolay uyutabilirsiniz. Bebeğe hiçbir zarar vermeyen bu yöntemlerin bazıları yazımızda!

Bebeklerin uyku konusunda ne kadar inatçı olabildiklerini anneler çok iyi bilir. Ancak gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi de düzenli uyumalarına bağlı! Bu yüzden anneler de en az bebeklerinin kadar inat eder ve bebeklerini uyumaları gereken saatte uykuya dalmaları için elinden geleni yapar. Bu konuda annelerin işinin bir hayli kolaylaştıracağını umduğumuz tüyolarımız var.

bebek uyutma fikirleri

1- Uyku Öncesi Banyo

Daha önce denenmiş ve her 100 bebekten 90’ında işe yaramış bir yöntemdir. Bebeğinizi uyku saatinden önce yıkayın. Ilık bir duş tıpkı yetişkinler gibi bebekleri de rahatlatır ve kolaylıkla uykuya dalmalarını sağlar. Ayrıca bebekleri sık yıkamanın da herhangi bir sakıncası yok.

2- Oda Isısını Ayarlayın

Uygun oda ısısı da bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştırabiliyor. Peki, ideal oda sıcaklığı nedir? Hemen açıklayalım; bebeklerin odası için en ideal oda sıcaklığı 19 ila 21 santigrat derece arasıdır.

uyku ideal oda sicakligi

3- Bebekler Karanlıktan Korkar

Anneler bebeklerini uyutmak için odanın tüm ışıklarını kapatır. Oysa bebeklere karanlıktan korkar. Elbette tam bir aydınlık da gerekmiyor. Ancak az ışık veren bir gece lambası kullanmanız lazım.

4- Bebek İle Temas

Bebeğinizin uykuya dalamıyor olmasının nedeni belki de kendini tam olarak güvende hissetmemesidir. Bunun için de uzmanlar ten temasını öneriyor. Bebeğinizi yatağa yatırdıktan sonra bir elinizi koluna ya da omuzuna koyup beklemeniz, bebeğin kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayacaktır.

anneyle temas

5- Peçete Yöntemi

Etkili olduğu bilinir ancak yöntemin kendisi pek bilinmez. Bir peçete alın ve peçetenin sadece tek katını ayırarak alın. İki ucundan bu tek katı tutun ve havalandırarak bebeğinizin yüzüne hafifçe değdirin. Birkaç defa tekrarladığınızda bebeğiniz gözlerini kapatır. Eğer şanslı gününüzdeyseniz uykuya hemen dalar.