Bebekler için hayat, emmek ve uyumaktır. Bebekler bu şekilde büyür. Kaliteli uyku uyumaları, anne sütü ile beslenmeleri kadar önemli. Genellikle halk arasında bebeği nasıl uyutursan öyle alışır diye bir inanış vardır. Bu her bebek için geçerli sayılmaz. Bebek uykusu sakin ve dinlendirici olmalı.

Bebeklerin sessiz ve çok ışık almayan ortamlarda uyuması doğru olandır. Yeni doğduklarında çevredeki seslere çok aldırmayabilirler. Çünkü anne karnında da motor sesine benzeyen bir sese aşinadırlar. Bu yüzden elektrikli süpürge ya da televizyon sesi onları rahatsız etmez. Aynı şekilde fazla ışıktan da rahatsız olan bebekler uyurken genellikle kaşlarını çatarlar. Anne karnındayken fazla ışığa alışkın değillerdir. Uyku ile ilgili en önemli detaylardan birisi ise bebek uyuduktan sonra ayakta sallanmamalı. Bu şekilde daha derin ve rahat uyuyabilir.

Gece Gündüz Ayırımı

Bebekler ilk doğduklarında gece gündüz ayırımını yapamazlar. Bu yüzden uzunca bir süre uyku düzenleri olmaz. Annenin bu durumda sabırlı olması gerekiyor. Genellikle gündüz daha iyi uyuyan bebekler, geceleri sık sık uyanarak annelerinin sabırlarını denerler. Çoğu zaman ilk 3 ay bebek uykusu düzene girmez.

Bebek iyi uyuyamıyorsa kanının tok altının temiz olduğundan emin olunmalıdır. Sessiz bir ortamda dahil edilince bir bebeğin uyumaması için başka neden olamaz. Yine de bebekte uyuma zorluğu var ise bu durum mutlaka uzman doktor ile paylaşılmalıdır.