Bebek Uyutma Yöntemleri

Bebeği uyutmak için birçok yöntem denenir. İlk olarak uykusunun geldiğini anladığın an yastığa başını koymanız gerekir. Uykuya dalması için ayakta sallamayın, gece de aynısını ister. Sıcak bir duşun uyku getirici etkisinden yararlanın. Odadaki ışıkları kapatın ve sesleri kısın. Uyku zamanlarında yalancı memeleri bebeklerinize vermeyin.

Bebeklerin uyku düzenleri bünyeden bünyeye değişse de bazı önlemler ve yöntemler ile bebeğinizi daha kolay uyutmanız mümkün. Uykunun besin kadar önemli olduğu bebeklik döneminde bebeğinizin yeteri kadar uyku aldığına ve bunun düzene girdiğine emin olmalısınız.

Gün için bebekler uyanık kaldığı sürece, etrafı gözetleyerek görme yetisini geliştirirler ve  bir takım hareketleri takip etmeye başlarlar. Gün içerisinde uyanık kaldığı vakitlerde bebeğinize enerji harcatarak gerekli olan vücut egzersizlerini yapın. Bebeğinizin yorgun düştüğü ve verimli uyanıklık geçirdiği vakitler uykuya dalması daha kolay olacaktır. Ancak fazla yorgunluk da huysuzluk getirebilir, buna dikkat etmelisiniz.

Bebek Uyutma Yöntemleri

Uyku Saatlerini Beslenme Saatlerine Göre Ayarlayın

Bebeğinizin beslenme alışkanlığı konusunda geliştirebileceğiniz bebek uyutma teknikleri ise çok pratik ve uygulanması yönünden hiç bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Uyku saatince önce yedireceğiniz kuvvetli bir akşam yemeği bebeğinizin uykusunu getirecektir. Ancak bu zaman dilimini iyi ayarlamalısınız. Uyku saatinden 1,5 2 saat önce verebileceğiniz akşam yemeği uyku saatine yakın olmamalıdır. Aksi halde bebeğinizin gaz problemi olur.

Beslenme saatlerinden sonra bebeğinizin bulunduğu ortamdaki ışıkları azaltmalı, tv gibi dış uyarıcıları kapatmalısınız. Böylelikle bebeğinizin uyku saatinden 1 saat önce gerekli olan uyku ortamını hazırlamış olursunuz.

Çok hareketli bir bebeğiniz varsa duş saatlerini hemen uyku saatlerinden önce getirmeye çalışın. Böylelikle suyun yatıştırıcı etkisiyle bebeğiniz daha kolay uyuyacak, sağlıklı büyüyecektir.