Bebeklere Tarhana Çorbası Tarifi

Tüm malzemeleri evde bildiğimiz besinler olan tarhana, bebekler için en ideal ek besindir. İçeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan ve tamamen doğal olarak yapılan tarhana çorbası, 6 aydan sonra bebeğe ek olarak takviye edilebilir. Sindirimi kolay, besin değeri yüksek olan bu çorba, günlük olarak yapılarak bebeğe verilebilir.

Anne sütünün yetersiz kaldığı ve bebeklerin yeterince doymadığı süreçlerde ek besine başlanmalıdır. 6 aydan sonra başlayan ek besin döneminde annelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlar arasında bebeğin tüketebileceği ve kabız olmayacağı besinleri vermek yer alır.

Yetişkinler tarafından özellikle kış aylarında sık sık tüketilen tarhana çorbası, bebekler içinde çok faydalı ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu çorbayı bebeğiniz acıktıkça taze taze yaparak sunabilirsiniz. Ev yapımı ve tamamen doğal bir içeriğe sahip olan tarhana çorbasının bebeğe bilinen hiçbir zararı yoktur.

tarhana corbasi

Tarhana Çorbası için Gerekli Malzemeler

  • 1 çay bardağı su
  • 2 tatlı kaşığı tarhana
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Çorbanın Hazırlanışı

Cezveye ya da küçük bir tencereye su ile tarhanayı koyduktan sonra kaynayıncaya kadar topaklanmaması için karıştırmalısınız.

Daha sonra bebeğin yiyebileceği sıcaklığa kadar ılıyınca içine zeytinyağını da ekleyebilirsiniz. Dilerseniz içine minik ekmek parçacıkları da koyarak bebeğin iyice doymasına yardımcı olabilirsiniz.  Afiyet olsun!