Baba Oluyorum Sendromu

“Henüz hazır değilim” düşüncesine kapılmanız da, “benden baba olur mu” kaygısı yaşamanız da son derece normal. Çünkü siz baba oluyorum sendromu içerisindesiniz. Bundan kurtulmanız uzun sürmeyecek. Sadece sakinleşin ve baba olmanın keyfini doyasıya çıkarmaya başlayın.

Erkeklerin hemen hepsi baba olacaklarını öğrendiklerinde bu sendromu kıyısından, köşesinden yaşıyor. “Baba oluyorum” sendromu aslında baba adaylarının kaygı, heyecan, sorgulama gibi pek çok duygu ve düşünceyi bir arada yaşadığı bir ruh halidir. Elbette uzun sürmeyen bu sendromdan kurtulduktan sonra geriye yalnızca mutluluk ve heyecan kalır.

baba olma sendromu

Bebeklerini henüz nasıl tutacaklarını bile bilmeyen babalar için ciddi bir sorumluluk olan baba olmak, kadınlarda olduğu gibi içgüdüsel yetilerle donatılmış bir durum değil. Baba olmak sonradan öğreniliyor. Bu yüzden her babanın çocuğu dünyaya geldiğinde, çocuğu ile birlikte hayatı yeniden öğrenmeye başladığını da söyleyebiliriz.

Baba Oluyorum Sendromundan Kurtulmanın Yolları

Peki, baba olma sendromundan nasıl kurtulup, baba olmanın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz? İşte yanıtlar…

baba oluyorum korkusu

 • Öncelikle paniğe kapılmaktan vazgeçmeniz gerekiyor. Zamanla bebeğinize ve baba olmaya dair her bilgiyi edinecek, edindiğiniz bilgileri de pratiğe dökmek için bol bol vakit sahibi olacaksınız. Bu konuda zamana güvenin!
   
 • Henüz bir bebeği nasıl kucağınıza alacağınızı dahi bilmiyor olabilirsiniz. Ancak bu ve benzeri durumları öğrenmeniz uzun sürmeyecek. Bu konuda eşinizden destek almaktan çekinmeyin. Eşiniz içgüdüsel olarak sizden daha çok bilgi sahibidir.
   
 • Hayatınızın değişeceği doğru! Ancak yeni hayatınıza alışmanız da çok zor olamayacak. Sadece bebeğiniz için biraz daha zaman ayırmanız ve kendinize ayırdığınız zamandan çalmanız gerekiyor. Bu konuda zaten gayet istekli hatta “dünden razı” olacaksınız.
   
 • Ruhsal açıdan bazı sıkıntılar yaşamaya başladıysanız, baba olmakla ilgili aşamayacağınız sıkıntılar hissediyorsanız mutlaka yardım alın! Bir psikoloji uzmanı ile görüşmeniz, büyük faydalar sağlayacaktır.
   
 • İyi bir baba olmaya çalışın. Ancak asla mükemmel bir baba olma hayaline kendinizi kaptırmayın. Çünkü uzmanlar mükemmel baba olma çabasının hem babaya hem de çocuğa zarar verdiğini belirtiyor.