Çocuklar Nasıl Bir Baba İster?

Çocuklar “baba” ister, “arkadaş” değil! Bir baba hem arkadaş hem de baba olabilir mi? Elbette evet. Ancak çocuklar henüz bunun farkına varamaz. Sizi ya baba olarak görürü ya da arkadaş! Bu yüzden günümüz uzmanları “çocuklarınızla arkadaş olmaya çalışmayın, iyi bir baba olun, yeter” diyor. Yapılan araştırmaların sonuçları da uzmanları bu konuda doğruluyor.

Çocuk yetiştirmekte annenin görevi elbette yadsınamaz. Ancak babaların çocuklarına karşı tutum ve davranışlarının da çocukların yetiştirilmesinde çok büyük bir öneminin, etkisinin olduğu bilinmelidir. Çocuklar için anne ile babanın anlamı çok farklıdır. Çocukların nasıl bir anne istediği ile nasıl bir baba istediği konusunda pek ortak paydaların olmadığı söylenebilir. Babalar genellikle çocuklarına karşı otoriter bir tavır sergilemeyi tercih eder.

Bu davranışın nedeni, çocuğun büyüdüğü ve ergenlik dönemine girdiği zamanlarda kontrol altına alınabilmesi ve gerek evde gerekse dışarıdaki kurallara çocuğun uymasının sağlanmasıdır. Elbette sadece babaların değil annelerin de çocuklarına karşı otoriter bir tutum içerisinde olması önemlidir. Fakat bu konuda dozaj çok büyük önem taşıyor.

baba olmak

Baba Çocuğa Karşı Otoriter Olmalı mı?

Öncelikle çocuğun ihtiyaçlarının büyüdükçe değiştiği unutulmamalıdır. Çocuklar büyüdükçe hayata karşı farklı bakış açıları kazanır. Bu nedenle çocukluğun başından itibaren anne babaların aynı davranış ve tutumları sergilemesi pek doğru olmaz. Çocuklar küçük yaşlarda biraz otoriter fakat biraz da arkadaş bir baba ister. Gerektiğinde oyun arkadaşı olabilecek bir baba çocuklar için en ideal babadır.

Babaların çocukları ile iletişim kurması ve oyunlar oynaması gerekir. Yaş ilerledikçe özellikle erkek çocuklar babalarını taklit etmeye başlar. Babaları gibi yemek yemeye, babaları gibi yürümeye, onlar gibi gülmeye çalışır. İşte bu taklit döneminde babalarına daha yakın olmak isterler. Babalar da çocuklarının yakınlık ihtiyacını karşılamalı ve onlara her zamankinden daha fazla vakit ayırmalıdır.

ideal baba

Baba Çocukla Arkadaş Olmalı mı?

Ergenlik döneminde ise uzmanlar çoğu zaman “çocuklarınızla arkadaş olun” önerisinde bulunur. Fakat bu anlayışın yanlış olduğu artık ortaya çıktı. Çocuklar ergenlik döneminde diledikleri kadar arkadaş edinebilir ancak diledikleri kadar babaya sahip olamaz. Bunun yanı sıra çocuklar bu dönemde arkadaşa değil babaya daha çok ihtiyaç duyar.

Onlarla konuşmanız, duygu ve düşüncelerinizi paylaşmanız ve onları her konuda anlamaya çalışmanız yeterli olacaktır. Fakat arkadaş olmaya çocuklarınızı asla zorlamamalısınız. Neticede ergenlik dönemine gelmiş bir çocuğa yapay tavırlarla yaklaşmak, onların sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Her şeyden önce tüm çocukların dürüst bir anne baba istediği asla unutulmamalı… Gerçek hislerinizle hareket ettiğinizi görmeleri, onların size güvenmelerini sağlar. İyi bir baba olmak aslında hiç zor değil.