Karışık Sebze Püresi Tarifi

Bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için en çok ihtiyaç duydukları gıdalar meyveler ve sebzelerdir. Özellikle sebzelerde bulunan vitamin ve minerallere tüm bebeklerin ihtiyacı var. Sebzelerle hazırlayacağınız püreler hem besleyici hem sağlıklı hem de doyurucu olabilir. 6 aylık olan tüm bebekler için gayet ideal bir püre tarifini sizlere sunuyoruz. Sebzelerle hazırlayacağınız bu püreye bebeğiniz bayılacak!

Gıdaya başladığınız dönemde çocuğunuzu ne kadar farklı tatlara alıştırırsanız ileride beslenme alışkanlıkları konusunda da o kadar az sıkıntı çekersiniz. Anneler genellikle bebeklerini sadece meyve püreleri ile beslemeyi tercih ediyor. Oysa bebeklerin sebzelere de ihtiyacı var. Ayrıca bebeklik döneminde sebze vermezseniz bebeğiniz büyüdüğünde de sebze tüketmek istemeyecektir.

karisik sebze puresi tarifi

Bebekleri sebzeye alıştırmanın en kolay yolu ise karışık sebze püresi vermek... Severek tükettikleri sebze püresi ile sağlıklı bir gelişim için gerekli vitamin ve mineralleri de almış olacaklar. Karışık sebze püresi 6 aylık olan tüm bebekler için uygun bir püre tarifi.

Karışık Sebze Püresi İçin Malzemeler

  • 1 adet küçük boy patates
  • 1 adet küçük boy havuç
  • 1 adet küçük boy kabak
  • 2 çiçek karnıbahar
  • Yarım yemek kaşığı pirinç
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Karışık Sebze Püresi Yapılışı

Tüm sebzelerin kabuklarını soyun ve halka halka doğrayın. Pirinci iyice yıkadıktan sonra sebzelere ekleyin ve üzerine 2 bardak su ekleyerek düdüklüde tüm sebzeleri ve pirinci haşlayın. Haşlanan karışıma zeytinyağını da ekleyerek blenderdan geçirin. Eğer püre katı bir kıvam aldıysa biraz kaynatılıp soğutulmuş su ekleyebilirsiniz. Eğer püre fazla sulu bir kıvam aldıysa az miktarda irmik ekleyip karışımı yeniden pişirebilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık sorunu çok sık yaşanır. Bebeğinizi kabız olduğu dönemde bu sebze püresi tarifine daha fazla zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Ancak bebeğinizin ishal olduğu bir dönemde karışık sebze püresi hazırlayacaksanız zeytinyağı eklemeyin. Bu sayede ishal sorununun geçmesine yardımcı olmuş olacaksınız.