Uyku Arkadaşı

Uyku problemi her ailenin yaşadığı kronik sorunlar arasında yer alıyor. Çözüm ise bazen hiç ummadığınız bir eşya olabilir. Örneğin uyku arkadaşı! Eğer bebeğiniz 4 aylık olduysa ve uyku konusunda sorun yaşıyorsanız hemen bir uyku arkadaşı temin edin. Bebeğinizi yeni arkadaşıyla tanıştırın. Uyku konusundaki değişim sizi çok şaşırtacak! Arkadaşı olan bebekler kolay uyuyor ve sakinleşiyor.

Çocuklar için uyku arkadaşının son derece önemli olduğunu biliyor musunuz? Bazı aileler çocuklarının uyurken yanlarında en sevdikleri oyuncağın bulunmasından dahi endişe eder. Oysa uzmanlar bunun tam aksini söylüyor. Çünkü uyku arkadaşı çocukların uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Hırçın çocukların sakinleşmesini sağlıyor ve aynı zamanda çocukların kendilerini daha güvende hissetmelerine de yardımcı oluyor.

Uyku Arkadaşı

Çocukların Ne Zaman Uyku Arkadaşı Olmalı?

Uzmanlara göre çocukların bir uyku arkadaşına sahip olmaları için en ideal dönem 4 aylık oldukları süreç. Ancak 4 aylık bebekler uyku arkadaşını reddedebilir. Bu durumda bebeğinizin 6 aylık olmasını beklemeniz gerekiyor. Zaten bebeklerin uyku arkadaşına bağlanma süreci de 6 aylıkken başlıyor.

Uyku Arkadaşı Nasıl Olmalı?

Uyku Arkadaşı Nasıl Olmalı

Bebekler ya da çocuklar için herhangi bir nesne uyku arkadaşı olabilir. Mutlaka sevimli bir oyuncak olması gerekmiyor. Sadece çocukların güvenliği açısından bu nesnenin bazı özelliklere sahip olmasını sağlamanız kafi! İşte bir uyku arkadaşında mutlaka bulunması gereken özellikler!

  • Uyku arkadaşı yumuşak olmalı
  • Çocuğun elleriyle kolay bir şekilde kavrayabileceği ebatlarda olmalı
  • Parmaklarıyla oynayabilecekleri uzantıları olmalı

Bebekler Uyku Arkadaşına Nasıl Alıştırılır?

Uyku Arkadaşı Nasıl Secilir

Bebeğiniz beşiğine ya da yatağına yattığında yanına uyku arkadaşını koyun. Ona bir isim verin ve bebeğinizle tanıştırın. Bu isim bebeğinizin sevdiği bir kelime olursa, uyku arkadaşına alışması çok daha kolay olacaktır. Ancak bu objeye bebeğinizin zamanla çok alışacağını unutmayın. Uyku arkadaşının başına bir şey gelmesi olasılığını dikkate alarak iki adet satın almanızı ve yedek olan uyku arkadaşını da çok iyi muhafaza etmenizi öneririz.