Bebekleri Kolay Uyutmak İçin 10 Öneri

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmeleri için beslenmeleri kadar düzenli uyku süreci yaşamaları da çok büyük önem taşıyor. Ancak pek çok anne bebeğinin uykuya dalmakta zorlanmasından şikayetçi! Her gün bebeğini uyutma zorluğu yaşayanlar da var. Peki, bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapmak gerekiyor? İşte bebekleri kolay uyutmanın 10 formülü…

Anneleri en çok zorlayan konulardan biri de bebeklerini uyutmaktır. Bebeklerin uykuya dalmakta güçlük çektiğinden yakınan anneler aslında farkında olmadan uyku sürecini geciktiriyor da olabilir. Uzmanlar bebeklerin uykuya dalmak için belirli bir ortama gereksinim duyduğunu dile getiriyor. Tüm anneler öncelikle işe bu ortamı sağlamakla başlayabilir.

kolay bebek uyutmak

İşte bebekleri kolay uyutmak için 10 öneri…

Göz Teması Kurmayın!

Annelerin yaptığı hataların başında uyutmaya çalıştıkları bebekleriyle sürekli göz teması kurmaları geliyor. Anne ile göz kontağı bebekler için ciddi bir uyarıcıdır. Bırakın uyumalarını, var olan uykuları dahi açılabilir. Bu yüzden bebeğinizi uyuturken göz teması kurmayın.

Uyku Öncesi Banyo

Bebeğiniz uzun süredir uykuya dalamıyorsa ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Bebekler banyo sonrası uyumak ister.

bebek nasil uyutulur

Güvende Hissettirin

Bebeğiniz ile birlikte uyumanız, onun kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Elbette kendi yatağınıza bebeğinizi almayın. Ancak bebeğinizin beşiğini kendi yatağınızla birleştirebilirsiniz. Yanında olduğunuzu hissedecek ve uykuya dalması kolaylaşacaktır.  

Karnı Aç Bebek Uyumaz

Tıpkı yetişkinler gibi bebekler de karınları açken uykuya dalamaz. Bebeğinize yatmadan yarım saat önce az miktarda mama verebilir ya da emzirebilirsiniz.

Geniş Uyku Alanı

Henüz dönemiyor olsa dahi bebeğinizin beşiğindeki tüm oyuncakları ve malzemeleri çıkarın. Boş bir yatak bebeğinizin daha ferah hissetmesini sağlar. Dolayısıyla uykuya dalması da kolaylaşır.

kolay bebek uyutma yontemleri

Bebekler Çok İyi Koku Alır

Eğer uyku odasında hoş bir koku olmasını sağlarsanız uyku süreci de kolaylaşabilir. Bebeklerin çok iyi koku aldığını unutmayın. Oda kokusunu çok fazla kullanmanıza gerek yok.

Uyku Saati Planlaması Yapın

Eğer bebeğinizin uykusu geldiği halde uyutmadıysanız birkaç saat sonra uyumasını beklemeyin. Bu durumda huzursuz olacaktır. Bebeğinizin uyku saati planlamasını yapmalı ve harfiyen uygulamalısınız.

Oda Isısı Önemli

En ideal oda ısısı 18 ila 21 santigrat derece arasıdır. Oda ısısının daha az ya da daha yüksek olması da bebeklerde uykusuzluk sorununa neden olabiliyor.

Bebekler Aydınlıkta Uyuyamaz

Yetişkinler gibi bebekler de aydınlık ortamda uykuya dalmakta sıkıntı yaşar. Bebeğinizin uyku odasının perdeleri koyu renk olmalı ve gece lambası da dahil ışık olmamalıdır. Bu sayede kısa sürede uykuya dalabilirler.

Uykusunu Bölmeyin!

Bebeğinizi emzirmek ya da altını değiştirmek için uykusunu bölmeyin. Kendisinin uyanmasını bekleyin. Pişik olmaması için koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

Bebekler Kolay Nasıl Uyutulur Videomuzu İzlemelisiniz