Hamilelikte Migren Ağrısı

Migren ile mücadele edenler hamilelik kararını diğer kadınlar kadar kolay veremez. Ancak bazen plansız hamileliklerde anne adayları en büyük endişeyi migren konusunda yaşarlar. Maalesef migren normalde ilaç ile tedavi edilebiliyor olsa da hamilelik döneminde migren tedavisi ilaçları alınamaz. Ancak bu durum ağrıları çekmeniz gerektiği anlamına gelmez. Çok basit bir uygulama ile hamileyken yaşadığınız migren ataklarından kurtulabilirsiniz. En azından ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Ergenlik dönemini atlatmış her 4 kadından birinin migren ağrıları ile mücadele ettiğini biliyor musunuz? Sıradan bir baş ağrısından çok daha fazlası olan migren nedeniyle hamilelik planlarını her yıl biraz daha ileri tarihe erteleyenler dahi var.

Hamilelikte Migren Nasıl Geçer

Bir de tüm cesaretini toplayan ve migrene rağmen hamile kalanlar var. Onlar hamile olduklarının sevincini atlattıktan hemen sonra “peki, ya migren” sorusuna yanıt aramaya başlarlar. Hamilelik ile migren arasında nasıl bir ilişki var? Aralarında bir etkileşim var mı ve hamile olmak başlı başına migrene davetiye çıkaran bir durum mudur? Şimdi tüm bu soruların yanıtlarını öğreneceksiniz!

Hamilelikte Migren Nasıl Geçer?

Maalesef hamilelik döneminde hatta doğumdan sonra emzirme döneminde migren ilaçları kullanamayacaksınız. Çünkü bu ilaçlar plasentadan geçerek bebeğinize zarar veriyor. Fakat tedavi olmayacaksınız ve bu ağrıları yaşayacaksınız da demiyoruz. Nöral terapi yöntemi ile tedavinize devam edebilirsiniz.

Migren için nöral terapi yönteminde cilde çok ince ve küçük iğneler batırılıyor. Bu iğneler lokal bir rahatlama sağlıyor ve ağrılarınızı yok ediyor ya da azaltıyor. Çok az miktarda ilaç kullanılıyor fakat bebeğe hiçbir zarar vermiyor. Bir sonraki atakta tedavinin yenilenmesi gerekiyor.

Gebelikte Migren Ağrısı

Eğer şu anda hamile değilseniz, sadece planlama yapıyorsanız gebelik öncesinde tedavinizi tamamlamanızı öneririz. Bu sayede migren endişesi yaşamadan ve nöral terapiye de gerek kalmadan hamileliğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Hamilelikte Migren Belirtileri Neler?

Ender de olsa hamilelik nur topu gibi bir migren rahatsızlığına sahip olmanızı sağlayabilir. Genellikle üçüncü trimester döneminde yani gebeliğin 30. haftasından sonra ortaya çıkar. Gebelikte migren belirtisi olarak enseden gelen ağrı sayılabilir. Preeklamsi olarak tanımlanabilen bu durum hamilelik zehirlenmelerinden biridir.

Kendini migren ağrıları ile belli eder. Sağ kaburga altında gerginlik de kendini belli ettiği bir başka durumdur. Uzun süren, sık yaşanan, mide bulantılarının ve baş dönmelerinin eşlik ettiği baş ağrıları mutlaka aklınıza migren şüphesini getirmeli ve zaman kaybetmeden doktorunuza bu durumdan bahsetmelisiniz. Fakat hafif baş ağrıları sizi endişelendirmesin. Her hamilede görülür ve ilaç almaya gerek olmaz ki olsa da ilaç alınamaz.

Gebelikte Bas Ağrısı

Gebelikte Migren Artar mı?

Hemen size güzel bir haber vererek devam edelim. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte migren ağrıları % 70 oranında azalıyor. Migren, gebeliğin ilk 3 ayı içinde biraz direnç gösterebiliyor. Fakat dördüncü aya girdiğinizde ağrı atakları tamamen dahi yok olabilir. Elbette bu kaide sadece istatistiksel bir veri…

Her hamile kadının migren ağrıları azalacak, yok olacak kanısına bilim henüz varamadı. Çok ender durumlarda, çok az sayıda kadın hamilelik döneminde migren ağrılarının arttığını belirtiyor. Yani ağrıların artması da muhtemel!

Bir ihtimal daha var; o da migren ağrılarının hamilelik döneminde klasik baş ağrısına dönüşebiliyor olmasıdır. Evet, düşük bir ihtimal, ancak migren ağrılarını yaşayan kadınlar için klasik baş ağrısı çekilemeyecek bir dert değil. Bu yüzden sizlerle bu olumlu ihtimali de paylaşmak istedik.