Bebeği Uyutmanın 6 Pratik Yolu

Tüm annelerin en çok zorlandığı husus, bebeklerini uyutmaktır. Bazı anneler şanslı çünkü bebekleri her ortamda ve her durumda uykuya dalıyor. Ancak çok sayıda anne bu kadar şanslı değil. Onlara yardımcı olarak yöntemleri denemeleri gerekiyor.

Elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz ancak bebeğiniz bir türlü uyumuyor. O halde alternatif yöntemleri denemenin vakti gelmiş demektir. Bebekler uykuya karşı son derece dirençli olabiliyorlar. Onları uyutmanın formülü ise en ideal ortamda, en doğru şekilde uykuya dalmalarını sağlamak! Elbette bu kolay bir yol değil. Alışkanlık kazanması biraz zaman alacaktır. Ancak sonrasında siz de rahat edeceksiniz, bebeğiniz de daha rahat uykuya dalacak. Denemeye değer!

kolay bebek uyutma yontemleri

Eski Alışkanlıklarla Vedalaşın!

Ayakta sallamak, kucakta gezdirmek ve benzeri yöntemleri anneler çok sık uyguluyor. Bu yöntemlerden bazıları, bazı bebeklerde işe yarayabilir. Ancak kısa sürede bebek bu yönteme alışacak ve başka türlü uyumak istemeyecektir. Bu yüzden eski yöntemleri bir kenara bırakın. Bebeğinizi daha doğru metodlar eşliğinde uyumaya alıştırmanız gerekiyor.

Uyku Saatini Kendisi Belirlesin!

Bebeğiniz siz istediğiniz saatte uyumaz. Uyku saatini yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Bunun için uykusunun geldiğini gördüğünüz anda onu yatağına yatırın. Bir süre ağlayacak ve yalnız uyumayı reddedecektir. Ancak sabır göstermeli ve yılmamalısınız.

bebek kolay nasil unutulur

Yeni Uyku Sürecine Alışma!

Bu süreçte en büyük yardımcınız ılık bir banyo! Bebeğinizin uykusu geldi ve yatağına yatırdınız. Ancak uyumuyor ve kucağınıza almanız için sürekli ağlıyor. O halde hemen ılık bir banyo yaptırın. Kısa sürede uykuya yenik düşecektir. Bu yöntemi bebeğiniz alışana dek uygulayabilirsiniz. Banyodan bebeğinize zarar gelmez.

Uyku Ortamı Yaratmak!

Bebeğinizin odası karanlık ve sessiz olmalı. Loş bir ışık dahi bebekte uyarıcı etki yapabilir. Sadece az miktarda ışık veren bir gece lambası kullanın. Çünkü bebekler zifiri karanlıkta korkar. Ayrıca kokular da bebeklerde uyarıcı etki yapabiliyor. Bu yüzden bebeğinizin odasında oda kokuları ya da parfümleri kullanmayın.

bebeklere uyku ortami yaratmak

Geceleri Sizi İsteyecek!

Geceleri uyandığında sizi isteyecektir. Elbette yanına gidin ancak her defasında yanına gitme sürenizi uzatın. 5 dakika sonra, 10 dakika sonra derken bebeğiniz geceleri uyandığında kendi kendine sakinleşmeyi öğrenecek. Bu sayede bir süre sonra gece uyansa da sizi çağırmadan yeniden uykuya dalabilecek.

Yalancı Meme ile Uyumamalı!

Bebeğiniz uykuya daldığında yalancı memeyi ağzından yavaşça alın. Yalancı meme ile birlikte uyumasına izin vermeyin.