Neonatal Bebek Ölümü Nedir?

Ani bebek ölümleri olarak adlandırılan neonatal ölümler, bebek doğduktan sonraki ilk 7 gün içerisinde olabileceği gibi 7 ya da 28 gün içerisinde de meydana gelebilir. Anne adayı gebeliğinde sağlıklı beslenmeye ve bebek sağlığını riske atacak alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmamaya özen göstermelidir.

Canlı olarak dünyaya gelen bebeğin ilk dört hafta içerisinde meydana gelen ani ölümüne neonatal bebek ölümü denir. Erken ya da geç olarak 2 grupta toplanan neonatal ölümler, anneler için oldukça zor bir süreçtir. Erken olarak adlandırılan ölümler, bebek dünyaya geldikten sonraki 7 gün içerisinde gerçekleşir. Geç neonatal ölümler ile 7. Günden başlayarak 28. gün içerisinde devam eden ölümlerdir.

Neonatal Ani Bebek Ölümü

Neonatal Ölümlerin Sebepleri Nelerdir?

Neonatal ölümlerin nedeni genel olarak bebeğin prematüre olmasına bağlanır. Yarısının bu nedenden olduğu düşünülen bu ölümlerin dörtte biri konjenital mal formasyonlarına bağlanırken diğer dörtte biri de enfeksiyon ve zor doğumla bağdaştırılır.

Risk Grubunda Kimler Yer Alır?

  • 18 yaşından küçük anne adayları
  • 35 yaşından büyük anne adayları
  • 4 ya da daha fazla çocuk yapan anneler
  • 2 hamilelik arasında 2 yıldan az bir süre bulunanlar
  • Akraba evliliği
  • Annede şeker, böbrek, kalp hastalıkları
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanan anne adayları

Korunmak için Yapılması Gerekenler

Anne adayının bebeğini ani bebek ölümleri olarak adlandırılan neonatal ölümlerden koruması için gebeliğe adım attığı andan itibaren sağlığına iki katı daha çok özen göstermesi gerekir. Bunun yanı sıra alkol, sigara ve uyuşturucu tarzı sağlıklı açısından oldukça zararlı olan maddeler bırakılmalıdır. Bebeğin anne karnında gelişimini tamamlaması için sağlıklı beslenmeye de dikkat edilmelidir.