Sütlü Pirinç Püresi Tarifi

Büyüdükçe yeni lezzetler tatmak isteyen bebeklere süt içirmek zamanla zorlaşabiliyor. Bu durumda anneler B planını devreye sokuyor. Sütü direk olarak içmeyen bebeklerin bu faydalı içeceği dolaylı olarak almasını sağlamak adına en harika tariflerden biri de sütlü pirinç püresidir. Kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu püreye bol miktarda süt ekliyorsunuz. Ancak 1 yaşından önce bebeğinize bu püreyi asla vermeyin.

Gayet lezzetli ve besleyici olan sütlü pirinç püresi dikkatli bir şekilde hazırlanması gereken püre çeşitleri arasında yer alır. Uzmanlar sütlü pirinç püresinin 1 yaşından önce bebeklere verilmemesi gerektiğini belirtiyor. Eğer bebeğiniz 1 yaşına gelmediyse sitemizde yer alan diğer bebek püresi çeşitleri ile ek gıda takviyesinde bulunabilirsiniz. Ancak bebeğiniz 1 yaşına geldiyse hiç tereddüt etmeden bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Sütlü Pirinç Tarifi

Sütlü pirinç püresi hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken husus pirinçleri çok iyi ayıklamanız ve yıkamanızdır. Bir kaç defa üst üste pirinçleri yıkayarak tüm nişastasından arınmasını sağlamanız, bebeğinizde bu pürenin gaz yapmasını önleyecektir. Püreyi hazırladıktan sonra çok fazla bekletmeden bebeğinize verin.

Sütlü Pirinç Püresi İçin Malzemeler

  • 1 çay bardağı pirinç
  • 1,5 su bardağı su
  • 2 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Sütlü Pirinç Püresi Yapılışı

Pirinci yıkadıktan sonra üzerine su ilave edip iyice pişmesini sağlayın. Ardından pişmiş olan pirince sütü de ekleyerek mutfak robotu veya blenderdan geçirin. Karışımın tamamen püre kıvamını almasını sağlayın. Eğer yeterince sulu bir püre kıvamına gelmediyse biraz daha süt ekleyebilirsiniz. Son olarak zeytinyağını da ekleyerek iyice karıştırın ve bebeğinizin afiyetle yemesini sağlayın.

Sütlü Pirinç Püresi Tarifi

Pirinç Bebeğim İçin Faydalı mı?

Bu tarifte başrolü üstlenen her ne kadar süt olsa da pirincin de hatırı sayılır bir rol oynadığını görmezden gelmemek gerekiyor. Pek çok anne pirincin bebeklerine zarar verebileceğini düşünüyor. Oysa pirinç bebekler için son derece faydalıdır. Bebekler 6 ayı doldurduktan sonra tahıla gereksinim duyarlar.

Sütlü pirinç püresinin 1 yaşından sonra bebeklere verilmesinin önerilmesi, sindiriminin bazı bebekler için güç olabilmesidir. Bu nedenle uzmanlar 1 yaşın beklenmesi gerektiğini dile getiriyor. Pirinç glüten içermediği için aslında bebeklerin tahıl ihtiyaçlarını karşılamaları adına harika bir tercih olabilir. Ayrıca bebek mamalarının pek çoğunda pirinç ununun kullanıldığını da unutmayın.

Özellikle esmer pirinç tam bir selenyum deposudur. Hücre yapısını güçlendirerek kanser hücreleri ile savaşmalarını kuvvetlendirir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağladığı için bebeğinizin daha az hasta olmasını ya da hastalıktan çok daha hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlayabilir.

Pirinçte E vitamini, K vitamini, potasyum, selenyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, sodyum ve folat bulunuyor. Bebeğinizi tüm bu vitamin ve minerallerden mahrum bırakmayın!