Üçlü Tarama Testi Nedir?

Anne adaylarının gebelik sürecinde yaptırmaları gereken testlerden biri de üçlü tarama testidir. Bu test, bebekte bazı anomali durumlarının mevcut olup olmadığının anlaşılması için yaptırılır. Bebeğe ya da anne adayına hiçbir zarar vermez. Aynı zamanda ağrıya ya da acıya neden olmaz. Sadece anne adayından bir miktar kan numunesi alınması gerekir.

Triple test ya da halk adıyla bilinen üçlü tarama testi anne karnındaki bebeğin bazı anomalileri taşıyıp taşımadığının tespit edilebilmesi için uygulanan bir test türüdür. Aslında üçlü tarama testinin uygulanmasındaki amaç, ikili tarama testi uygulanma amacı ile aynıdır da diyebiliriz. Çünkü bebekte olası trizomi 21 ve trizomi 18 olma riskinin belirlenmesi için üçlü tarama testi gerçekleştirilir.

Üçlü Tarama Testi

Elbette bu testin neticesine bakılarak kesin bir kanıya varmak olanaksız. Fakat risk durumunu ortaya koyabildiği için testlerin mutlaka anne adayları tarafından yaptırılması gerektiğinin altı çiziliyor. Üçlü tarama testi anne adayından az miktarda kan numunesi alınarak gerçekleştirilir. Herhangi bir ağrıya ya da acıya neden olan bir test değildir. Aynın zamanda tıpkı ikili tarama testinde olduğu gibi anne karnındaki bebeğe ya da anne adayına herhangi bir zarar vermez.

Üçlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılıyor?

Triple test gebeliğin 16. haftası ile 20. haftası arasında gerçekleştirilir. Ancak laboratuvarda kullanılan cihazların durumuna bağlı olarak bazı sağlık kuruluşlarında söz konusu test gebeliğin 15. haftası ile 22. haftası arasında da yapılabilir. Bu konuda doktorlar tarafından anne adayları mutlaka bilgilendirilecektir.

Üçlü Tarama Testi Ne Zaman Yapılır

Eğer anne adayı 35 yaş üzerindeyse bu durumda risk daha fazla demektir. Hekimler genellikle üçlü tarama testine gerek duymadan direk olarak amniyosentez testi yapılmasını isteyebilir.

Üçlü Tarama Testinin İkili Tarama Testinden Farkı Nedir?

Bu testte nöral tüp defekti olarak adlandırılan bir anomali riski de belirlenebilmektedir. Ancak ikili tarama testinde bu riskin ortaya çıkarılmasına dair herhangi bir işlem gerçekleştirilmez. Nöral tüp defekti, anne karnındaki bebeğin sinir sistemi hasarları, omurilik sistemi hasarları ya da beyin hasarları ile ilgili olan anomali durumudur.