Babaların Çocuklarına Duyduğu 4 Endişe

Ne kadar iyi bir babayım? Aileme yetecek parayı kazanabiliyor muyum? Çocuklarımı yeterince koruyabiliyor muyum? Tüm bunlar babaların en sık yaşadığı endişeler arasında yer alıyor. Ailesini ve özellikle de çocuklarını önemseyen tüm babalar bu tür kaygıları her daim yaşıyor. Kimi zaman da kendilerini ölçüp tartmalarına neden oluyor.

Bebekleriyle ya da çocuklarıyla ilgili tek endişe yaşayan kişinin anne olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Babalar da en az anneler kadar çocuklarıyla ilgili çeşitli endişeler yaşarlar. Ancak annelere nazaran duygularını daha az belli ettikleri için bu endişelerin çok fazla dile getirilmediği ya da gün yüzüne çıkmadığı söylenebilir. Babaların hangi endişeleri yaşadıklarını merak ediyor musunuz?

baba cocuk iliskisi

1- Güvenlik Endişesi

Babaların aileleri ile ilgili özellikle de çocuklarıyla ilgili yaşadığı en büyük endişe, güvenlik endişesidir. Ailesini ve çocuğunu koruma içgüdüsü bir hayli gelişmiş olan babalar onların her daim güvende olduklarından emin olmak ister. Bu endişe çocuğun doğumundan dahi önce başlar ve yaşamı boyunca devam eder.

babalik endisesi

2- Babalık Endişesi

Bu kaygı da “iyi bir baba” olma arzusundan ileri geliyor. Her baba ne kadar iyi bir baba olduğunu sorgular. Bu nedenle babalık görevlerini en üst düzeyde yerine getirmeye çalışır ve haliyle konuyla ilgili bir kaygısının olmasına da şaşırmamak gerekiyor. Babalık sorumluluğu ile ilgili endişeler bebeklik döneminde çok daha fazladır. Çocuk büyüdükçe ve ailesine olan ihtiyacı azaldıkça, babaların bu endişesi de azalır.

saglik endisesi

3- Sağlık Endişesi

Çocuklarının sağlığı ile ilgili endişeler sadece babanın değil annenin de kaygıları arasında yer alıyor. Hastalıklardan çocuklarını korumak için onlara özel bir itina gösterirler. Özellikle babalar beslenmeden giyime kadar her konuda çocuklarının sağlığını öncelikli tutar.

yeterlilik endisesi

4- Yeterlilik Endişesi

Babalar yeterli olup olmamak konusunda da kaygı yaşayabiliyor. Gerek maddi gerekse manevi açıdan hem çocuklarına hem de eşine yetip yetmediğini bilmek isterler. Bu konuda pek konuşmasalar da aslında arada bir kendilerini sorguladıkları da biliniyor.