Tüp Bebek Sperm Mıknatısı Yöntemi

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde başvurulan tüp bebek tedavisinde en çok uygulanan yöntemlerden biri de sperm mıknatısıdır. Türkiye’de geliştirilmiş olan bu yöntem kaliteli spermlerin diğerlerinden ayrıştırılarak yumurtanın en iyi şekilde döllenmesi esasına dayanır. Sperm mıknatısı sayesinde uygun ve olgunlaşmış olan spermlerin seçilmesi ile daha sağlıklı bir gebelik sağlanır.

İnsan yumurtasının çevresindeki yapıda bulunan ve bu yapının içinde yer alan hyaluronan maddesi yapılan araştırmalara göre sağlıklı sperm seçiminde büyük rol oynamaktadır. Olgun ve hareketli olan spermin yumurtanın çevresindeki hyaluronan maddesine tutunabilmesi için üzerinde tutunmayı sağlayacak bazı algılayıcıların bulunması şarttır.

Yapılan araştırmalara göre sperm kalitesi ve olgunluğu ne kadar yüksekse spermin hyaluronan içeren yumurtanın etrafını saran bu yapıya tutunabilmesi oranı da o kadar yüksek.

Sperm Mıknatısı Yöntemi

Sperm Mıknatısı Ne İşe Yarar?

Spermin olgunluk ve tutunabilirlik oranını ölçmede yarayan teste ise Sperm Mıknatısı testi denmektdir. Bilimsel adı Sperm Hyaluronan Binding Assay kısaca HBA olarak bilinen bu test erkeğin spermlerinin kalitesi, sağlığı ve olgunluğu hakkında bilgi vermektedir. Kısırlık vakalarında spermlerde var olan sorunların, şekil ve yapısal bozuklukların belirlenmesinde büyük bir fayda sağlayan bu testin uygulanması da oldukça basittir.

Sperm Mıknatısı Testi Nasıl Uygulanır?

Baba adayından alınan meni örneğinin oldukça küçük bir kısmı HBA testi kitinin içerisinde bulunan cam arasına konulur. Bu şekilde 10-20 dakika arası bekletilen semen örneği hyaluronan yapısına tutunabilen ve tutunamayan hareketli sperm oranına göre spermlerin kalitesi ve hareketli sperm sayısı belirlenir.

Sperm Mıknatısı Faydalı mı?

HBA yani sperm mıknatısı testi, bilimsel olarak henüz araştırma aşamasında olsa bile erkek için kısırlık vakalarında spermlerin yapısal durumunu gözlemlemek, tutunabilirliklerini ölçmek, kalitesini incelemek ve hareketli sperm sayısını belirlemek amacıyla kullanılan başarılı bir yöntem olarak adlandırılabilir.