Hamilelik Dönemi Masaj Yaptırılır mı?

Hamile olmanız, masajın dinlendiren ve rahatlatan etkilerinden 9 ay boyunca mahrum kalacağınız anlamına gelmez. Eğer belirli riskler ve şikayetler sizin için geçerli değilse, önce doktorunuza danışmak kaydıyla siz de masaj yaptırabilirsiniz. Özellikle hamilelik stresinden arınmanız için yaptıracağınız masaj konusunda kendinizi işin uzmanı olan, sertifikalı masaj uzmanlarına emanet etmeniz gerektiğini sakın unutmayın!

Hamilelik döneminde başlayan vücut ağrıları pek çok anne adayının aklına hamilelik dönemi masaj tekniklerini getiriyor. Ancak beraberinde gelen masaj hamileler için sakıncalı mı sorusu bu harika rahatlama tekniğinden hamilelerin mahrum kalmasını da beraberinde getirebiliyor. Oysa gebelik döneminde de masaj teknikleri ile rahatlama ve bazı vücut ağrılarından kurtulmak mümkün olabilir. Yalnızca belirli hususlara dikkat etmek gerekir.

Hamilelik Masajı

Hamileler Masaj Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle masaj sertifikası bulunan, bu konuda eğitim almış ve uzmanlaşmış bir masaj görevlisinin masaj yapması gerektiğini bilmelisiniz. Yakınlarınızdan size masaj yapmasını istemek yerine bir masaj salonuna gitmeyi tercih etmeli ve hamile olduğunuzu mutlaka masaj görevlisine belirtmelisiniz.

Masaj için uygun pozisyonda olmanız da büyük önem taşıyor. Pek çok kişi özellikle hamileliğinin ilk aylarındaysa normal masaj pozisyonlarını alabiliyor. Oysa henüz karnınız büyümemiş olsa dahi hamile olmanız sadece belirli pozisyonlarda masaj yaptırmanızı zorunlu kılıyor. O da sağ yanınıza ya da sol yanınızda dönerek yattığınız pozisyondur.

gebelikte masaj yaptirilir mi

Hamilelik süresi boyunca vücudunuzun bazı hassas noktaları olduğunu biliyorsunuz. Bu noktalara basınç uygulanmamalı. Bu yüzden size masaj yapacak olan kişinin de hamilelikte vücudun hassas noktaları hakkında bilgi sahibi olması ve bu noktalara hiçbir şekilde basınç uygulamaması gerekiyor. Aksi halde hiç hesapta olmayan sorunlar yaşayabilirsiniz.

Doktorunuza Danışmadan Masaj Yaptırmayın!

Sadece el veya ayak masajı yaptıracak olsanız dahi öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini de sakın unutmayın. Sizin bilginiz olmayabilir ancak doktorunuz bazı şüphelere sahip olabilir. Doktorlar netleşmeden şüphelerinden pek bahsetmez. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak önce doktorunuza danışın masaj yaptırmak konusunda izin isteyin. Bu sayede içiniz rahat bir şekilde masaj salonunun yolunu tutabileceksiniz. Ayrıca hamilelik döneminde ayak masajı doğum sancılarını tetikleyebilir. Doktorunuza danışmadan ayak masajı yaptırmamalısınız.

hamilelikte ayak masaji

Kimler Hamileyken Masaj Yaptırmamalı?

  • Erken doğum riski olanlar
  • Düşük riski olanlar
  • Hamileliğe bağlı hipertansiyonu olanlar
  • Yüksek kan basıncına sahip olanlar
  • Hamileliğe bağlı şiddetli şişkinlik yaşayanlar
  • Şiddetli baş ağrısı olanlar
  • Yakın zamanda düşük yapmış olanlar