Yeşil Kabak Püresi Tarifi

Yeşil kabak ile kolaylıkla bebek püresi yapabileceğinizi biliyor musunuz? Tıpkı bebek maması kadar yumuşak bir kıvam alan yeşil kabak püresi bebeklerin en kolay tükettikleri gıdalar arasında yer alıyor. Çok yumuşak olan kıvamı sayesinde özellikle bebeklerin diş çıkarma döneminde bu püre kurtarıcı olabiliyor. Çünkü bebeklerin damaklarına temas ettiğinde herhangi bir rahatsızlık vermiyor.

Bebeklerin yeni ek gıdaya başladıkları dönemde en rahat yiyebildikleri besinlerden biri de yeşil kabak püresidir. Hem besleyici hem de yumuşak bir kıvama sahip olan püreyi hazırlamak da oldukça kolay! Ancak bebeğiniz ek gıdaya yeni başladıysa yeşil kabak püresi yedirmek için birkaç hafta beklemenizi öneririz. Bu süreçte bebek çorbası gibi daha sulu gıdalarla ek besinlere başlamanız çok daha doğru olacaktır.

Yeşil Kabak Püresi İçin Malzemeler

  • 2 adet orta boy yeşil kabak
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Bebekler icin Yeşil Kabak Püresi

Yeşil Kabak Püresi Yapılışı

Kabağı iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Ardından ince halkalar şeklinde kabağı doğrayın. Doğradığınız bu kabaklar suyun içinde değil buharda haşlanacak. Bir tencerenin içerisine su koyun. Tencerenin üzerine varsa buharda haşlama sepeti, yoksa metal süzgeç koyun. Kabakları da buharda besin değerlerini kaybetmeden haşlanmaları için bu sepete ya da süzgece dizin.

Tencere içerisindeki su kaynadıktan sonra kabaklar yaklaşık 10 dakikada istediğimiz kıvama gelecektir. Kabakların püre haline gelecek kadar haşlanmış olup olmadığını kontrol edip buharda biraz daha beklemesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında kabakları blender veya mutfak robotundan geçirmeniz gerekiyor. İçerisine zeytinyağını ekleyerek iyice karıştırın.

Kabak Püresini Nasıl Sıvı Kıvama Getirebilirim?

Yeşil kabak püresini ılık bir şekilde bebeğinize kaşıkla verin. Ancak soğuğa yakın bir ılıklık düzeyinde olmasına özen gösterin. Eğer kabak püresi koyu kıvamda ise içerisine bebek maması, kaynatılmış su veya anne sütü ekleyerek biraz daha sulu bir kıvam almasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğim Yeşil Kabak Püresini Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

Eğer bebeğiniz bu püreden hoşlanmadıysa içerisine biraz farklı tatlar ekleyerek yeniden deneyebilirsiniz. Örneğin havuç püresi ile karıştırabilirsiniz. Çok az miktarda patates püresi ekleyebilirsiniz. Eğer diğer pürelerle karıştırmanız rağmen bebeğiniz yine de yememek için direniyorsa, sevdiği mama ile karıştırmayı deneyin. Bu taktik mutlaka işe yarayacaktır.

Kalan Yeşil Kabak Püresi Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Eğer kalan püreyi bebeğinize sadece birkaç saat sonra verecekseniz oda ısısında kalması kapaklı bir kap içerisinde muhafaza edebilirsiniz. Ancak ertesi gün bebeğinize vermek istiyorsanız mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Hazırladığınız bebek mamalarını ya da çorbaları buzdolabında maksimum 2 gün tutmalısınız. Buzdolabında 3 gün beklemiş gıdaları ısıtarak bebeğinize yeniden vermeniz beslenme uzmanları tarafından asla önerilmiyor.