Hamilelikte kadınlar güzelleşir derler, halk arasında sıkça bahsedilen hamilelikte güzellik, kısmen doğru olsa da birçok şikayetin yaşanması da olası bir durum. Vücut kilo alır, cilt çatlar, lekelenmeler başlayabilir ve saçlar cansızlaşır gibi birçok belirtiler ortaya çıkabilir. Bunların hepsi her hamile kadında görülmez. Birkaçı ya da hepsi de görülebilir fakat bakımla önlenebilen durumlardır ve geçicidir.

Hamilelikte Karın ve Göğüs Bakımı

Gebelik nedeniyle kilo almak ve deri de çatlakların oluşması son derece normal belirtilerdir. Bu belirtileri aşırı şekilde yaşamamak ve korunmak için bazı önlemler alınabilir. Özellikle karın bölgesinde ve göğüslerde çatlakların oluşmaması için önerilen kremler ya da bitkisel yağların kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Derinin yumuşatılması cildin daha kolay esneyerek karnın büyümesinde yardımcı olabilir.

Hamilelikte Saç Boyamak ve Makyaj Yapmak

Saç boyalarının anne karnındaki bebeğe zararı olup olmadığı konusunda henüz kesin bir kanıya varılmamıştır. Buna rağmen çok gerekli olmadıkça saç boyanması tavsiye edilmez. Doğal içerikli saç boyaları kullanılabilir.

Anne adayları hamilelikte daha güzel görünmek için makyaj yapabilir. Makyaj malzemelerinin herhangi bir sakıncası yoktur ancak yine de her ürünün kullanılması tavsiye edilmez. Cilt kremlerinde ise doğru ve bitkisel ürünlerin tercih edilmesinde fayda var.

Kadınlar her zaman güzel olmayı ister ama hamilelikte güzellik daha fazla önem kazanabilir. Gebelikte duygusallaşan kadınlar, güzel göründüklerinde kendilerini daha iyi hissederler.