Gebelikte Karın Çatlakları

Gebelikte anne adaylarının en çok şikayet ettiği sorunların başında çatlaklar gelir. Aşırı kilo alma yüzünden derinin alt tabakasında bulunan kollajen liflerinin gerilmesi çatlakları meydana getirir. Anne adaylarının %66’sı gebelikte vücut çatlakları ile karşı karşıya kalır. Bu durumda hasarı en aza indirmek için vücudunuzu olabildiğince nemlendirmeli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Gebelikte alınan kilolar nedeni ile oluşan çatlaklar tüm anne adaylarının başlıca sorunları arasında yer alır. İlk birkaç aydan sonra her 100 gebeden 90’nında karında ve basenlerde çatlak görülür. Gebelikte çatlaklar (stria gravidarum) ilk olarak karnın alt kısmından boylamasına oluşur ve nadiren de göğüslerde ya da kollarda oluşur. Gebelikte oluşan çatlakların renkleri pembe bazen de gümüş rengindedir. Estetik görünüş olarak anne adayları bu görüntüden çok şikâyetçidir. Bunun nedeni ise ciltteki kollajen liflerinin kopmasıdır.

Gebelikte Karın Çatlakları

Gebelikte Karın Çatlakları Ne Zaman Başlar?

Gebelikte cilt yapısı diğer kadınlara göre daha ince ve beyaz olanlarda oluşan çatlaklar daha çok irsidir. Gebelikte çatlaklar, çok fazla doğum yapanlarda, çabuk kilo alıp verenlerde, düzensiz beslenen, az sıvı tüketen ve gebeliğin ilk aylarında kusma ve bulantısı çok olan gebelerde daha sık görülür.

Gebelikte Karın Çatlakları Nasıl Önlenir?

Gebelikte yukarıda sayılan risk grubu içerisindeyseniz öncelikle bu konuda doktorunuzdan yardım istemeli ve onun size önereceği çatlak kremini gebeliğiniz boyunca düzenli olarak kullanmalısınız. Bazı faydalı yağlar ile yapılan masajlarında gebelikte çatlak önlediği saptanmıştır. Çatlak sorunu ile karşılaşmak istemeyen anne adayları kontrollü bir şekilde kilo almalıdırlar. Her gün yapılacak olan düzenli masaj ve egzersizler sayesinde de çatlak oluşumu engellenebilir. Yapacağınız bu basit uygulamalar sayesinde çatlaklar tamamen yok edilmese de önemli bir ölçüde azaltılabilir.