Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Gebelikte ve gebelikten sonra anne adaylarının en büyük sorunu fazla kilolar nedeniyle oluşan çatlaklardır. Gebeliğin ilk birkaç ayından sonra anne adaylarının %90’inda çatlaklar meydana gelir. En çok karında ve kalçalar da beliren çatlaklar bazı kadınlarda göğüste ve kollarda da görülebilir. Kollajen liflerinin kopması nedeniyle meydana gelen çatlaklar pembe ve gümüş rengi olmak üzere iki çeşittir.

Vücudun en hassas noktası cilt ve cilt yapısı özellikle hamilelik sürecinde kolaylıkla bozulabiliyor. Anne adayı kilo aldığında deri alt tabakasında yer alan kollajen doku gerilir ve bu gerilmeye bağlı olarak çatlaklar oluşur. Meydana gelen vücut deformasyonu tıp dünyasında “Stariae Gradvidarum” olarak adlandırılıyor.

Anne adaylarının %66’sı hamilelik sürecinde vücut deformasyonuyla karşı karşıya gelir. Değişen hormon yapısı ve alınan kilolara bağlı olarak çatlak oluşumu meydana gelirken, bunu engellemek için nemlendiricilerden destek alınması öneriliyor.  Çatlak neden oluşur birçok bayanın merak ettiği sorulardan biriyken, oluşmadan önlem almak için doğru nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Oluşan Çatlakları Önlemek

Hamileliğin 3.ayından itibaren bebekte gelişim başlar ve bununla birlikte kilo alımı meydana gelir. Özellikle kalça, basen, göğüsler ve karın kısmında alınan kiloya ve değişen hormonlara bağlı olarak gerilme oluşur. Sonrasında ise çatlak oluşumları gözlemlenir. Her anne adayı için çatlak kaçınılmazdır diyemeyiz, ancak hamilelik sürecinde çatlak oluşumu engellemek, en aza indirmek için bazı uygulamalar yapılabilir. Uzmanlar ilk olarak dengeli beslenmeyi önerirken, bol su içmenin en çok dikkat edilmesi gereken unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Çatlak neden oluşur artık hemen hepiniz biliyorsunuz. Oluşması oldukça doğal bir durumken, bu cilt sorunundan uzaklaşmak için bol su tüketmenin yanı sıra C ve E vitamini yönünden zengin beslenmeye dikkat edilmeli. Aynı zamanda cildin kurumasını engellemek için nemlendirici kullanımı ihmal edilmemelidir.

Çatlak Oluşumunu Engelleme Yöntemleri

  • Çatlak oluşumu meydana gelebilecek bölgelere masaj fırçası ile masaj yapılabilir. Bu kan dolaşımını hızlandıracağı için gerilmeyi engelleyecektir.
  • Düzenli beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biriyken, C ve E vitaminin yönünden zengin besin maddeleri tüketilmelidir.
  • Hamilelik döneminde bol su tüketilme ve su ihtiyacı diğer sıvı içeceklerle giderilmeye çalışılmamalıdır.
  • Hamileler için geliştirilmiş nemlendirici kremleri kullanmak yardımcınız olabilir.

Uyku düzenine de dikkat edildiği takdirde çatlak oluşumunun önüne geçilebilir.