Hamile Kıyafeti Seçmenin 7 Püf Noktası

Gardırobunuzu tepeden tırnağa yenilemeniz gereken hamilelik döneminde kıyafet tercihi çok önem kazanıyor. Gerek iç giyim gerekse dış giyim modellerinde kendinizi rahat hissedeceğiniz tasarımlara yönelmeniz çok önemli! Çünkü gebelik döneminde cilt sağlığınız, kan dolaşımınız çok daha fazla önemli hale geliyor. Kıyafet seçimlerinizi de bu yönde yapmanız şart.

Şimdiye dek kıyafet seçiminizi size yakışıp yakışmadığına göre yapmış olabilirsiniz. Ancak hamilelik döneminde kıyafet seçimlerinizde öncelik rahatlığınız olmalı. Pek çok anne adayının yaptığı hataları yapmamanız için sizlere hamile kıyafeti seçmenin en önemli püf noktalarını aktarıyoruz.

hamile pantalonu nasil secilir

İlk Rota Pantolon Reyonu!

Öncelikle karın ve basen bölgesi büyüyecek. Bu yüzden hamileliğin ilk aylarında hamile kıyafetleri giymenize gerek olmasa da yeni pantolonlar almanız gerekebilir. Hamile pantolonlarının bel bölümü son derece esnek olmalı. Kemerli bele sahip pantolonlar yerine lastikli beli olan pantolon modellerine yönelin.

dogru kumas secimi

Kumaş Seçimi Çok Önemli!

Cilt sağlığınızı da düşünerek olabildiğince doğal kumaşları tercih etmeniz gerekiyor. Pamuklu kumaşlar cilt için en doğru tercihtir. Ancak hava alan, cildinizi tahriş etmeyen kumaşlara yönelin. Hamilelik nedeniyle vücut ısınız bir miktar yükselecek. Bu yüzden çok kalın kumaşlardan hazırlanmış kıyafetleri tercih etmeyin.

hamile kiyafet alisverisi

Tüm Kıyafetleri Tek Seferde Almayın!

Yapılan en büyük hatalardan biri de çıkılan tek alışverişte çok sayıda kıyafet almaktır. Hamilelikte ne kadar kilo alacağınızı bilmediğiniz için alışverişi olabildiğinde aylara yaymanız daha doğru olur. Her yeni haftada ihtiyaçlarınızı çok daha iyi belirleyebileceksiniz.

buyuk beden kiyafet

Büyük Beden Kıyafet Yanlış Seçim!

Özellikle ilk aylarda anne adayları hamile kıyafeti almak yerine büyük beden kıyafetleri tercih ediyor. Ancak bu kıyafetler karın kısmını kasabilir ve üst bölümü de bol gelebilir. Üzerinizde şık bir görüntü oluşmaz. Bu nedenle ilk aylarda da tercihinizi hamile kıyafetlerinden yana yapın.

kiyafet denemek

Denemeden Kıyafet Almayın!

Karın bölümü büyüdükçe kıyafetleri hafifçe üste çeker. Bu yüzden aldığınız kıyafetin size aslında kısa geldiğini fark edebilirsiniz. Mümkün olduğunca denemeden kıyafet almayın.

hamilelikte ayakkabi secimi

Topuklu Ayakkabılara Ara Verin!

Ayakkabı seçimi hamilelikte çok önemlidir. Topuklu ayakkabılar yerine düz modelleri tercih etmeniz gerekiyor. Böylece bacak ve ayak ağrılarına davetiye çıkarmamış olursunuz. Bağcıklı ayakkabılardan da uzak durun. İlerleyen aylarda ayakkabılarınızı bağlamak için eğilmeniz oldukça güçleşecek. Bu yüzden eğilmeden giyebileceğiniz modellere yönelin.

hamilelikte dogru ic camasiri secmek

İç Giyim Tercihlerinize Dikkat!

Gebelik süresi boyunca iç giyim seçimlerinizi de pamuklu kumaşlardan hazırlanmış modellerden yana yapın. Çok dar ve ince lastikli iç giyim modelleri size büyük rahatsızlıklar verebilir. Tercihlerinizi rahat etmeniz yönünde yaparsanız sağlığınızı da tehlikeye atmamış olursunuz.