Tüp Bebek İlaçların Yan Etkileri Var mı?

Çocuğu olmayanların en büyük umudu olan tüp bebek birçok çiftin tercih ettiği yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde bazı ilaçlar sürekli kullanılır. Sürekli kullanılan ilaçların yan etkileri olup olmadığı merak edilir. Tüp bebek tedavisinde de ilaçların yan etkileri mevcuttur. Yumurtalıklarda bazı büyüme sorunları olur. Karın bölgesinde hafif derecede su toplanır ve bunun sonucu bulantı, nefes darlığı gibi sorunlarsa % 1 oranındadır.

İlaç tedavilerinde genel olarak yan etki görülmesi durumu söz konusu olduğu için tüp bebek tedavisinde de kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Ancak bunlar sağlığı ciddi anlamda tehdit eden yan etkiler değil, kısa sürede kendiliğinden geçebilecek türde olan yan etkilerdir. Nadiren rastlanılan bir durum olsa da, tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçların baş ağrısı, göğüslerde ağrı, sıcak basması, yorgunluk, duygusallık ve aşırı hassasiyet gibi durumları meydana getirdiği biliniyor.

Tüp Bebek İlaçların Yan Etkileri Var mı?

Tüp bebek tedavisi gören bayanların tedirginlik duydukları konulardan biri de ilaçların kilo aldıracağıdır. Tedavi sırasında iştah değişikliği olur, aynı zamanda vücut daha fazla su tutmaya başlar. Bu da birkaç kilo alımına neden olabilir. Ödeme bağlı bir kilo olacağı için kısa sürede geri verilmesi mümkün olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi İlaçları Kanser mi Yapıyor?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftleri en çok tedirgin eden iddialardan biri tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kansere neden olduğu bilgisidir, aynı zamanda erken menopoza neden olacağı söylenir. Bu konu üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapılmış ve tedavinin bunlarla yakından bir ilişkisinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Tedavinin kansere neden olması söz konusu değilken, yumurtaları tüketip erken menopoza neden olması gibi bir durumun da gerçekçiliği yoktur.