Hamilelik Hakkında 15 Çarpıcı Bilgi

Anne karnındaki bebekler sessizce gelişimini sürdürüyor sanıyorsunuz. Oysa bebeklerin anne karnında yapabildikleri çok şey var. Hamilelik hakkında bilmediklerinizi de öğrenmek için sizlere en çarpıcı 15 bilgiyi aktarıyoruz. Üstelik bu bilgilerin tamamı bilimsel ve tamamı gerçek!

Hamilelikle ilgili hem bilgi hem de tecrübeye sahip olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yaşamın en özel süreçlerinden biri olan hamilelik dönemine dair sizin bile bilmediğiniz çarpıcı gerçekler var. Toplumda az bilinen ya da bilinmeyen bu gerçekler haliyle pek dile getirilmiyor. Öğrendiğinizde siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Hamilelikle ilgili sasirtici bilgiler

Tamamı bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bu bilgiler gerçek!

1- Anne karnındaki bebekler annelerinin yediği her şeyin tadını alırlar. Doğduktan sonra bu tatları hatırladıkları için bazı gıdaları henüz kokusunu aldıklarında dahi reddedebilirler.

2- Erkek bebeklere özel bir durum daha var. Karnındaki bebek erkek olan anne adayları hamilelik döneminde daha unutkan olur.

3- Hamilelik 9 ay 10 gün sürer. Öyle mi? Hamileliğin tadını, istese de istemese de, doyasıya çıkaranlar da var. Örneğin en uzun hamilelik 12 buçuk ay sürdü.

4- Doğumdan sonra annenin ateşi yükselir ve buna “lohusalık ateşi” denir. Buna neden olan ise hamilelik ya da doğum değil. Doğum esnasında hastanede kapılan mikroptur.

5- Doğum sonrası yaşanan kramplar sanıldığı gibi vücut toparlandığından meydana gelmiyor. Kramplar, doğum sırasında aşırı kan kaybı yaşandığı için, vücudun aldığı bir önlem!  

6- Bebekler anne karnında amniyon sıvısını içer ve idrarını yapar. Sonra bu suyu yeniden içer ve yeniden idrarını yapar. Şaşırtıcı olan ise buna rağmen amniyon sıvısının gayet hijyenik olması!

7- Erkek bebekler ergenlikten önce de ereksiyon olur. Hem de henüz anne karnındayken! Üstelik ereksiyonun gerçekleşme sıklığı, anne karnında, ergenlik dönemindekinden çok daha fazladır.

8- Hamile kadınların ve emziren kadınların göğüslerinde en fazla süt, ağlayan bir bebek gördüklerinde salgılanır.

9- Baba adayları da hamilelik belirtileri yaşayabiliyor. Mide bulantıları, kasık krampları, aşırı kilo alımı… Tıpta bu sendromun adı Couvade.

10- Her bebek doğumdan haftalar sonra diş çıkarmaz. Her 2 bin bebekten biri ağzında birkaç dişi ile doğuyor.

11- Hamileliğin son aylarında rahim büyüklüğü normalin 500 katına çıkmış olur.

12- Gebelik döneminde büyüyen sadece rahim değil. Annenin kalbi ve ayakları da büyür.

13- Çok fazla tuvaletin geldiği hamilelik döneminde sık idrara çıkma erken doğuma neden olabiliyor.

14- Anne karnında 3 ayı tamamlayan bebeğin artık parmak izleri oluşmuştur.

15- Bebekler anne karnında da ağlar. Ancak gözyaşı kanalları doğumdan birkaç ay sonra açılır. Bu yüzden doğduklarında dahi ağlarken gözyaşı dökemezler.