Lohusalık Kanaması ve Rahim Küçülmesi

Hamilelik boyunca rahim büyür ve hamileliğin son dönemlerinde gebelik öncesi boyutunun tam 11 katı büyüklüğe ulaşır. Bebek büyüdükçe genişleyen rahim doğum sonrasında is baş döndüren bir hızla küçülmeye başlar. Yaklaşık olarak 6 haftalık bir döneme isabet eden lohusalık süresi sona erdiğinde rahim de hamilelik öncesi ebatlarına yeniden kavuşmuş olur. Bu süreçte hafif kanamalar yaşanabilir.

Anne adayları doğumdan sonra tüm sıkıntılarının biteceğini düşünse de bu küçük sıkıntılar lohusalık döneminde de devam eder. Doğumdan sonraki 6 haftalık dönemi kapsayan lohusalık döneminin ilk olarak ortaya çıkan komplikasyonları lohusalık kanaması ve rahim küçülmesi oluyor. Kanama normal doğumdan sonra gayet normal kabul edilen bir durum. Fakat ne kadar kanama olduğu da büyük önem taşıyor.

lohusalikta kanama

Lohusalıkta Ne Kadar Kanama Olur?

Doğum sonrasında 500 mililitreye kadar olan kanamalar tıbben normal kabul edilir ve herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek müracaat etmeye gerek görülmez. Ancak 500 mililitreden daha fazla olan kanamalar da bir sağlık kuruluşuna hiç vakit geçirmeden müracaat etmeyi zorunlu kılan çünkü bu denli yoğun bir kanama anormal olarak kabul görüyor.

Lohusalıkta Ne Kadar Kanama Olur?

Lohusalıkta Çok Kanama Olursa Ne Yapmalı?

Lohusalık döneminde kanamanın şiddetli bir şekilde devam etmesinin en yaygın nedeni atonidir. Atoni; doğumdan sonra yavaş da olsa kapanmaya başlaması gereken rahmin kapanmaması ve dolayısıyla açıkta kalan damarların da kapanamaması durumudur. Son derece hayati bir öneme sahip olan atoni durumunda kanama hızla devam eder. En kısa sürede müdahale gerektirdiği için lohusalık dönemindeki aşırı kanama ciddiye alınmalıdır.

Atoni durumunda genellikle bazı ilaçlar kullanılarak rahmin kasılması ve dolayısıyla kapanması sağlanır. Ancak ilaç ile müdahale sonuç vermezse ameliyat gerekebilir ve rahmin alınmasına dek uzayabilen bir süreç yaşanabilir. Kanamanın fazla olması durumunda ne kadar kısa sürede müdahale edilirse, ilaçla tedavinin sonuç verme olasılığı da o kadar yüksek olur.

Lohusalıkta Rahim Küçülmesi

Lohusalıkta Rahim Küçülmesi

Rahim hamilelik döneminde 11 kat büyür. Doğumdan sonra da inanılmaz bir hızla küçülmeye başlar ve doğumdan sonra ortalama 6 hafta bitiminde rahim eski boyutuna ulaşır. Bunların tümü, eğer herhangi bir problem yoksa, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan tamamen doğal bir şekilde gerçekleşir. Rahmin küçülmemesi durumunda ise zaten şiddetli kanama meydana geleceğinden sorun kendini bu kanama ile belli eder.

Doğumdan sonraki lohusalık döneminde sadece rahim değil karın kasları ve pelvik kaslar da küçülür. Bu nedenle yine 6 haftalık bir süreçte karın bölgesinde ciddi bir daralma ve sıkılaşma meydana gelir. Ancak hamilelik döneminde alınan kiloların tamamının verilmesi için lohusalık dönemi sona erdiğinde önce doktora danışarak egzersizlere başlanması gerekir.