Hamilelik Yogası Nedir?

Gebelik yogası artık kadın doğum doktorları tarafından dahi önerilmeye başlandı. Son derece faydalı olan hamilelik yogasının siz anne adaylarına neler kazandırdığını öğrendiğinizde kendinizi yoga yaparken bulacaksınız. Hamilelik yogasında uygulanan her bir teknik, anne adaylarına farklı faydalar sağlıyor. Bu teknikler doğumun da daha az acı ile daha huzurlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Bilindiği gibi yoga en genel tabiri ile bedenin, zihnin ve ruhun birleşmesi, bir arada hissedilmesi anlamına gelir. Peki, hamilelik yogası nedir ve ne gibi faydaları olur? Hamilelik yogasının temel felsefe bakımından klasik yogadan hiçbir farkı yoktur. Sadece hamilelere zarar verebilecek bazı hareketlerin yerine daha az zorlayıcı olan hatta bedeni hiçbir şekilde zorlamayan hareketlerle yapılır.

Hamilelikte Yoga

Hamile Yogası Yapmanın Faydaları

  • Solunum sistemi güçlenir
  • Dolaşım sistemi güçlenir
  • Mide bulantıları azalır veya yok olur
  • Gebelik süresince fiziksel kondisyonda azalma engellenir
  • Gebeliğe bağlı duruş bozuklukları önlenir
  • Hamileliğe bağlı ağrılar, kramplar ve kasılmalar azalır
  • Hem karın kasları hem de omurgadaki değişimler yeniden şekillendiği için doğum daha kolay gerçekleşir

Tüm bunlar yoganın anne adaylarına kazandırdıklarıdır. Ancak hamilelik yogası yalnızca hamile kadınlara değil anne karnındaki bebeklere de çok büyük faydalar sağlar. Şimdi hep birlikte gebelik yogasını biraz daha mercek altına alalım…

Yoga Asanaları ile Daha Kolay ve Acısız Bir Doğum

Hamilelikte Yoga Egzersizleri

Yoga asanaları hamileliğe bağlı depresyonun önüne geçer. Çünkü yoga asanaları hamileliğin daha huzurlu geçmesini sağlarken hamileliğe bağlı olan vücut değişimlerine zihnin ve bedenin daha kolay adaptasyonunu sağlar. Tüm bunlara bağlı olarak doğum daha kolay gerçekleşir. Yoga konusunda bilgi sahibi olan anne adayları daha kolay doğum yapacaklarını da bildikleri için hamilelik depresyonunun en büyük nedenlerinden biri olan doğum korkusunu yaşamazlar. Hamile yogasının ilk bölümü olan asanalar bebeğe giden kan akışını da hızlandırdığı için bebeğin daha iyi beslenmesini de sağlar.

Pranayama ile Daha Çok Oksijen

Nefes düzenleme teknikleri olarak da adlandırılabilecek pranayamalar anne adayının daha fazla ve daha doğru oksijen almasını sağlar. Oksijen hamilelik döneminde bebek için hayati önem taşır. Anne adayı ne kadar fazla oksijen alırsa bebeğin gelişimi de o kadar sağlıklı olur. Ayrıca gebelik döneminin sonlarına doğru yaşanan solunum sorunları da pranayamalar sayesinde minimuma indirgenebilir.

Gebelikte Yoga Hareketleri

Mudra ve Banda ile Rahim Sağlığını Koruma

Mudra ve Banda tekniklerinin hamileler için geliştirilmiş olan hareketleri üreme organları üzerinde çok fazla etkilidir. Daha sağlıklı bir rahim bebeğin daha rahat bir gelişim göstermesini sağlar. Dolayısıyla gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan rahim problemleri riskini de azaltmak mümkün olabilir.

Meditasyon ile Mutlu Bir Hamilelik

Meditasyon teknikleri gebelik yogasının belki en önemli bölümüdür. Çünkü her anne adayının yaşadığı endişeler, korkular, akıl karışıklıkları meditasyon ile ortadan kalkabiliyor. Zira bazı hekimler korku ve endişelerini çok yoğun yaşayan anne adaylarında işte bu nedenle hamilelik yogası yapmalarını öneriyor. Ayrıca meditasyon anne ile bebeğin sessiz iletişimini de güçlendiriyor.

Derin Gevşeme ile Stressiz Bir Hamilelik

Derin gevşeme metotları da anne adaylarının hem fiziksel hem de ruhsal yönden gevşemelerini sağlıyor. Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan stresten uzak kalmanın harika bir yolu olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca gevşeme hareketleri dahi daha huzurlu bir gebelik dönemi geçirmeyi sağlayabiliyor.