Kolik Sancısı Nedir?

Bebeğiniz her gün aynı saatlerde şiddetli ağlama krizleri yaşıyorsa, kolik sanıcısı olabilir. Kolik bebeklerde doğumdan birkaç ay sonra çok sık görülen bir durumdur. Ancak maalesef nedeni henüz tam olarak bilinemiyor. Dolayısıyla bir tedavisi de yok. Yine de hekimler uzun süren ağlamalar durumunda bebeklerin muayene ettirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Birkaç aylık bebeklerde çok sık görülen ve nedeni halen tam olarak anlaşılamamış olan kolik sancısı bir anlamda gaz sancısı olarak değerlendirilir. Kolik, bebeklerin her zamankinden çok daha fazla ve farklı ağladıkları bir durumdur. Genellikle birkaç aylık bebeklerde başlar ve bebekler hasta olmadıkları halde saatlerce ağlayabilirler. Bu durum bebekler 4 ya da 5 aylık olduklarında kendiliğinden sona erer.

Kolik Sancısı Nedir

Yapılan araştırmalar kolik durumunda gaz sancısının ya da ağrılı bağırsak kasılmalarının neden olabileceği sonucuna varıyor. Ancak henüz bir kesinlik kazanamadığı için kati olarak bu iki durumun kolik durumuna neden olduğundan da söz edilemiyor. Çünkü farklı araştırmalar da mide sorunlarının koliğe neden olabileceği neticesine varıyor.

Tüm bu araştırmalar kolik nedenini henüz tam olarak tespit edememiş olsa dahi bazı durumların kolik sancısını ve bebeğin ağlamalarını arttırdığını ortaya koydu.

Kolik Sancısını Neler Arttırıyor?

  • Annenin aldığı bazı ilaçlar
  • Çay kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerin anne tarafından alınması
  • Biberon ile beslenmenin hızlı olması
  • Annenin bebeği ile ilgili yaşadığı stres

Kolik Sancısı Tedavisi

Annenin stresi bebek tarafından hissedilebildiği için endişe durumu da bebeklerin ağlamasını arttırabiliyor. Ayrıca 20 dakikadan daha kısa sürede bebeğin biberonla beslenmesi, midesinde sorunlara neden olabiliyor. Bu gibi etmenleri göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır.

Kolik Sancısı Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeğin gün içerisinde çok sık ve aniden ağlamaya başlaması
  • Tiz bir ağlama sesi
  • Her gün öğleden sonra ya da akşamları aynı saatte bebeğin ağlamaya başlaması
  • Bebeğin ağlarken bacaklarını kendine doğru çekmesi
  • Bebeğin ağlarken ellerini yumru yapması ve yüzünün kızarması
  • Ağlamanın en az 1 saat sürmesi

Eğer bu belirtiler varsa bebeğiniz kolik sancısı yaşıyor olabilir. Ancak yine de mutlaka bebeğinizi bir hekime göstermelisiniz. Çünkü farklı problemler de bebeklerde şiddetli ağlama krizlerine ve kolik sancısı belirtilerine yakın belirtiler göstermesine sebebiyet verebiliyor. Elbette kolik sancısının henüz bir tedavisi yok. Ancak farklı bir sorun olup olmadığından emin olmak için hekime bebeğinizi muayene ettirmelisiniz.