Yerleşme Kanaması Ne Demek?

Hamilelik planlayanlar ya da korunmasız ilişki yaşayanlar regl dönemine yakın bir dönemde meydana gelen kanama ile endişeye kapılabilir. Genellikle regl döngüsü zamanına denk gelen yerleşme kanaması aslında hamilelik belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Ancak bu kanamanın regl kanaması olmadığını anlamak çok kolay değil. İki kanama arasında sadece çok küçük farklar var.

Hamilelik süreci öncesinde döllenmiş yumurtanın kanallardan geçerek rahme tutunmaya çalışması esnasında hafif kanamalar meydana gelebilir. İmplantasyon kanaması bebeğin rahme yerleşmeye çalışması esnasında oluştuğundan halk arasında yerleşme kanaması olarak adlandırılır.

Döllenmiş yumurtanın kanallardan geçerek rahme yerleştiği dönem genellikle regl dönemine denk gelir. Bu yüzden pek çok kadın yerleşme kanamasını regl başlangıcı zannedebilir. İmplantasyon kanaması ile regl kanaması arasında çok büyük farklar olmaz. Ancak küçük detaylar iki kanamanın birbirinden ayırt edilmesi konusunda yardımcı olabilir.

Yerleşme Kanaması

Yerleşme Kanaması Regl Arasındaki Fark Nedir?

İki kanamanın akış özellikleri birbirinden farklıdır. Bilindiği gibi regl kanaması yoğun olur ve en az 3 gün aynı yoğunlukta devam eder. Yerleşme kanaması ise yoğun olmaz. Neredeyse lekelenme şeklinde dahi olabilir. 2 ya da üç gün sürebilir. Çok ender durumlarda yerleşme kanamasının 12 güne kadar uzadığı da görülebilmektedir. Fakat yoğunluğunda herhangi bir değişim meydana gelmez.

İki kanama renk açısından da birbirinden farklıdır. Yerleşme kanamasında kanın rengi hiçbir zaman kırmızı olmaz. Ya pembe renktedir ya da kahverengidir. Ancak regl kanamasında ilk etapta pembe veya kahverengi kanama olsa da kanın rengi kısa sürede kırmızıya döner. Kadınlar sadece kanın renginden dahi regl kanaması ile yerleşme kanamasını ayırt edebilir.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Yerleşme kanaması bazı belirtilerle beraber başladığından bu belirtiler de iki kanamayı birbirinden ayırt etmenize yardımcı olabilir. Yerleşme kanaması hafif kramplara, memede hassasiyete ve midede şişkinlik hissine sebebiyet verebilir. Regl döneminde de ağrı ve kramplar olabilir. Ancak midede herhangi bir belirti yaşanmaz.

Hamilelik Testi Yerleşme Kanamasından Kaç Gün Sonra Yapılmalı?

Mevcut kanamanın yerleşme kanaması olduğundan şüpheleniyorsanız 3 gün sonra kan testi yaptırabilirsiniz. Kanamanın başlamasından yaklaşık 3 gün sonra kan ile yapılan hamilelik testi kesin sonucu verecektir.