Hamilelikte Burun ve Nefes Sorunları

Gebelikte yaşanan hormonel değişimler burun ve nefes tıkanmalarına yol açabilir. Burun tıkanıklığının ilerleme durumunda doktora başvurmak gerekiyor. Nefes sorunları ise kiloya ve hareket zorluğuna bağlı olabilir. bu sorunlardan korunmak için gebelik öncesinde ya da başlarında kulak, burun, boğaz kontrolü yaptırmak oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelik döneminde her kadında biyolojik değişimler meydana gelir. Bunların çoğunun esas nedeni vücutta meydana gelen hormonal değişimlerdir. En sık görülen burun tıkanıklığı da yine değişen hormonlar nedeniyle ortaya çıkan sorunlardan biridir. Hormonlar nedeniyle burun içerisinde yer alan damarlar ile dokularda ödem oluşur. Bu durum hem burun şişliğine hem de burun tıkanıklığına neden olmaktadır.

hamilelikte burun tıkanıklığı

Pek çok anne adayı tarafından önemsenmeyen bu durum aslında rahat bir hamileliğin gerçekleşmesini sağlamak adına büyük önem taşır. Bu nedenle hamilelikte burun tıkanıklığı önlemek amacıyla mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Tıkanıklık tedavisi söz konusu ödemlerin giderilmeye çalışılması ile kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. Ancak çok ilerlemiş durumda olan tıkanıklıklarda farklı tedavi yöntemleri devreye girebilmektedir.

Hamilelik Öncesi KBB Kontrolü

Bu tür sorunların tüm hamile kadınlarda meydana gelmesi nedeniyle uzmanlar hamilelik öncesi genel kontrolün yapılmasını önermektedir. Özellikle sinüzit gibi kronik rahatsızlık yaşayan ve yaşamış olan kadınların hamilelik planları ile birlikte kulak, burun ve boğaz kontrolünden geçmesi, daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmelerini sağlayabilmektedir.