Sadece Hamilelerin Anlayabileceği 11 Durum

Kuşkusuz hamilelik hayatın en özel deneyimlerinden biri… Bu dönemi özel kılan elbette sadece anne olma heyecanı değil. Gebelik dönemi aynı zamanda kendinizi bambaşka biri gibi hissedebileceğiniz bir dönemdir. Öyle ki, sadece hamilelerin anlayabileceği pek çok durum yaşarsınız. Gelip geçici olan bu sendromlara aslında biraz da mizahi yaklaşmak gerekiyor.

Büyük bir sevinç ile başlayan ve zamanla endişeler, rahatsızlıklar ve hatta kimi zaman ayakta durmakta bile güçlük çekme ile devam eden hamilelik aslında çok farklı duygularla da tanışılan bir dönemdir. Tüm yaşananlara rağmen bebeğinizi düşündüğünüzde mutluluktan ağzınız kulaklarınıza kadar ulaşabilir. Hamilelik döneminde yaşananlara biraz da mizahi açıdan bakmaya ne dersiniz?

Mevcut Tüm Ruh Halleri Aynı Anda Yaşanır mı?

Eğer hamileyseniz elbette yaşanır! Aynı anda hem mutlu hem heyecanlı hem endişeli hem de dehşete kapılmış gibi hissedebilirsiniz. Farklı hislerden oluşan tabiri caizse “ortaya karışık” bir ruh hali içerisine girebilirsiniz. Mevcut tüm ruh hallerinin sizi kuşatması sadece hamilelerin yaşayabileceği özel bir durumdur, tadını çıkarın!

gebelik psikolojik durum

Yediğinizin İki Katını Çıkarma Becerisi

Kendinizi amatör bir sihirbaz gibi hissetmenizi sağlayan o sabah bulantıları… Gece boyunca hiçbir şey yememiş olmanıza rağmen her sabah bir kova dolusu kusabilme hali de hamilelere özeldir.

sabah mide bulantisi

“Bunu Kim Kullanır ki” Sorusunun Evrensel Yanıtı

Markette defalarca önünden geçmenize ve “bunu kim kullanır ki” demenize neden olan pek çok ürünün aslında ne denli önemli olduğunu keşfettiğiniz dönem: hamilelik! Örneğin ince pedler yerini daha kalınına, daha da kalınına, en kalınına bırakır! Kucağınızı dolduran tek bir ped paketinin ne işe yaradığını anlarsınız. Üreten firmaya minnettarlık duygusu eşliğinde marketten çıkarsınız.

market alisverisi

Bebekliğe Geri Dönüş

Sadece bebeklerin pişik olduğunu sanıyordunuz değil mi? Kilo aldıkça hamilelik hormonlarının da etkisiyle bebekliğinizde yaşadığınız pişikler geri döner. “Küçücük bebekken bu pişiklere nasıl dayandım” diye düşünürsünüz.

bebek pudrasi

“Aman Allah’ım! Bu Ben miyim?”

Bir sabah uyandığınızda ve vücudunuzun herhangi bir yerini gördüğünüzde hayatınızın şokunu yaşayabilirsiniz ama bu sadece hamilelikte olur. Örneğin incecik bilekleriniz bir sabah fil bacağı kadar kalınlaşmış olabilir. Ah o ödemler… Baldırlarınız kısa sürede iki katı genişliğe erişebilir.

gebelikte aynaya bakmak

Penguenlere Sempati Duymak

Karın büyüdükçe, kalça genişledikçe ve baldırlar şiştikçe yürüyüşünüz de değişir. Son aylarda paytak paytak yürümeye, durduğunuzda dengenizi sağlamak için sendelemeye başlarsınız. Bu penguen yürüyüşü haliyle penguenlere sempati duymaya başlamanızı da sağlar.

penguenler

“Acaba Bizim Evden Kuzey Kutbu Kaç Saat Çeker?”

Hava buz gibidir. Üstelik klima da odayı soğutuyordur. Fakat siz yine de kendinizi Afrika’da hisseder, yanar, tutuşur ve birden kutuplara doğru yolculuğa çıkma arzusuna kapılırsınız. En soğuk havada bile sıcaktan bunalma becerisi sadece hamilelere özeldir.

hamilelikte sicak basmasi

Yatak ve Tuvalet Arasında Mekik Dokuma

Gözünüzden uyku aksa da gece boyunca 15 dakikada bir tuvalete gitme ihtiyacı duyarsınız. Haliyle yaratıcılık yetiniz de tavan yapar. Tuvalete yatak sığdırmanın yollarını aramak gibi…

hamilelikte uyku tuvalet

“Hamileyim, Haklıyım, Ağlarım!”

Herkes kahkahalar atarken siz birden gözyaşlarına boğulabilirsiniz. En güzel anlarda dahi ağlanabilecek küçük bir detay yakalama becerisi hamilelikle birlikte gelir, doğuma kadar sizi yalnız bırakmaz. Ağlamak için bir nedene ihtiyaç kalmaz, hamilelik yeterince büyük bir ağlama nedenidir.

hamile aglayan kadin

“Bunun Tadı Fena Değilmiş”

Sağlıklı beslenmenin ne denli önemli olduğunu anlarsınız. Hamilelik yepyeni tatlar keşfetme dönemidir. Bu dönemde hayatınıza giren gıdalar yaşamınız boyunca sizinle kalacak, bu gıdalarla aranızı iyi tutun!

hamilelikte yemek secmek

“Bir Yastık Daha Rica Etsem?”

Gittiğiniz her yeri kırlent ve yastık dükkanına çevirebilirsiniz. Bir yastık, bir yastık daha, iki tane de kırlent derken kendinize padişah köşesi yaptığınızı fark eder ancak bir yastığa daha ihtiyaç duymaktan kendinizi alamazsınız. Yastıklarla kurduğunuz yakın ilişki geceleri de sürer. 

hamilelikte yastik kullanmak