Hamilelikte Sıvı Tüketimi

Genel anlamda sağlık için en önemli unsurlardan biri olan sıvı tüketimi, hamilelikte de anne ve bebek sağlığı konusunda önemli bir yere sahiptir. Düzenli şekilde sıvı tüketen anne adayları kendilerini doğrudan kabızlıktan, hemoroidden, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarından, cilt bozulmalarından ve ödem oluşumundan korumuş olur. Sıvı denilince akla gazlı içecekler gelmemelidir. Su ve soda tarzı içecekler tüketilerek pek çok hastalıktan korunabilirsiniz.

Sıvı tüketimi her bireyin sağlığı açısından önemliyken gebelikte sıvı tüketimi daha önemli bir hal alıyor. Uzmanların da önerdiği gibi anne adaylarının gebelik sürecinde zararlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durması gerekirken, bol miktarda sıvı tüketmeleri isteniyor. Gün içerisinde alınan su ve diğer sıvılar hem annenin hem de bebeğin sağlığında önemli etkiler yaparken, özellikle bu süreçte normalden çok daha fazla enerjiye ihtiyacı olan anne için yeterli sıvı tüketimi oldukça önemlidir.

Gebelikte sıvı tüketimi

Gebelikte sıvı tüketimi gerçekleştirildiği takdirde;

  • Kabızlık sorununun önüne geçilir
  • Hemoroid oluşumu engellenir
  • Solunum ve idrar yolu enfeksiyonları önlenir
  • Cilt bozuklukları engellenebilir
  • Ödem oluşumu azalır

Hamileler Hangi İçecekleri Tüketmeli?

Anne adaylarının ilk olarak tüketmeye dikkat etmeleri gereken sıvı tabi ki sudur. Bununla birlikte mineralli su ve soda tüketilebilir. Doğal yaşlar içilebilir ve kefir, ayran gibi içeceklerin kafeinli içecekler yerine tercih edilmesi önerilir. Kafeinli içecekler bebeğin gelişimini olumsuz etkilerken, gazlı içecekler bebeğin dünyaya geldikten sonra çok fazla gaz problemi yaşamasına neden olur. Alkol tüketimi de bebekte zekâ geriliğine yol açabileceğinden asla önerilmez.

Bebek anne karnında bir sıvı içerisinde gelişir ve bu sıvı annenin aldığı sıvı ile doğru orantılıdır. Sıvı tüketimi az olduğunda bebeğin gelişiminde problemler yaşanabilir. Anne karnında susuz kalan bebek risk altına girerken hem bebeğinizin sağlığını hem de kendi sağlığınızı riske atmamak için sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz.