Bebeklerden Öğrenilebilecek 5 Bilgi

Tamamen “doğal” davranışlar sergileyen bebekleri örnek almak, ilk etapta tuhaf gibi gelse de aslında en doğru tercih olabilir. Çünkü bebekler doğumdan itibaren hayatı kelimenin tam anlamıyla “keşfederek” öğrenirler. Pek çok davranışı ya da tercihi de yetişkinlere örnek olacak kadar doğru ve isabetli! Bu yüzden bebeklerden de öğrenebilecek çok şeyimiz var.

Bu başlık size biraz tuhaf geldi, biliyoruz. Küçücük bir bebek size ne öğretebilir ki? İşte bu konuda yanılıyorsunuz. Hayata gözlerini açtıklarında tamamen “doğal” davranan bebeklerden öğrenebilecek o kadar çok bilgi var ki… Toplum baskısı ile henüz tanışmamış, bilimsel bilgileri kendine rota yapmamış ve vücudunun verdiği tepkilere göre hareket eden bebekler aslında birer öğretmen! Bebeklerden öğrenebileceğiniz bilgiler saymakla bitmez. Biz yalnızca birkaç bilgiyi sizlere aktaracağız.

bebeklerin koklama duygusu

1- Bebekler Neden Yoğun Kokuyu Sevmez?

İyi bir gözlemci olan anneler bebeklerin güzel ya da çirkin olduğuna bakmaksızın yoğun kokulardan hoşlanmadığını bilir. Çünkü yoğun kokular odaklanmayı engeller, ruh halinizi değiştirebilir, normal iştah durumunuzu değiştirebilir hatta uyku düzeninizi dahi etkileyebilir. Bebekler bunun bilincinde mi? Elbette hayır. Sadece doğal davranıyorlar ve bilimsel çalışmaların sonucuna bakılacak olursa, çok da iyi ediyorlar.

suyla oynayan bebek

2- Islaklık Sağlığa Zararlı!

Bebeklerin ıslaklık hissini sevmedikleri de bilinir. Bu yüzden altlarının sıklıkla değiştirilmesini isterler. Islaklık hissinden hoşlanan yetişkinlerin sayısı fazla. Bu yüzden her fırsatta kendimizi denize ya da havuza atarız. Oysa vücut sağlığı açısından ıslak kalmak çok tehlikeli! Uzun süre ıslak kalmak sinüzitten cilt iltihaplanmalarına kadar pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

uyuyan bebek

3- Bebekler Uyku İçin Karanlığı Seçer!

Bebekleri örnek almanız gereken bir davranış daha… Eğer aksi yönde alıştırılmadılarsa bebekler karanlıkta çok daha derin uyku süreci yaşarlar. Yapılan bilimsel araştırmalar da loş ortamlarda yaşanan uyku sürecinin faydalı olamadığı, tam karanlıkta uyunması gerektiğini ortaya koydu. Vücudun kendini yenilemesi için yetişkinler bebekleri örnek almalı ve tam karanlıkta uyumalı!

yurumeyi ogrenen bebek

4- Yaşamı Adım Adım Keşfetmek!

Bebeklerin önce hareket etmeye başlaması, sonra emeklemesi ve yavaş adımlarla yürümeye başlaması da aslında başlı başına bir yaşam dersi! Hayata birden dalmak yerine adım adım, keşfederek ilerlemek çok daha mutlu sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu yüzden bebeklerin yaşamaya başlama tarzları yetişkinlere de mutlaka örnek olmalı…

anne bebek sevgisi

5- Anneye Sonsuz Güven!

Bebekler annelerine doğdukları anda güvenmeye başlar. Bu durum elbette öğrenilmiş bir davranış değil. Tamamen içgüdüsel bir yaklaşım. Ruh sağlığında problem olmayan hiçbir anne bebeğine zarar vermez. Bebeği 50 yaşına gelmiş olsa dahi, onu korur, kollar. Anneye sonsuz güven duymak da bebeklerden öğrenilebilecek davranışlar arasında yer alıyor.