Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

Düşük yapmak, gebe kalındıktan sonraki süreçlerde anne adaylarını en fazla korkutan durumlar arasında yer almaktadır. Bu durum gebe kadınları zor durumda bırakabilmektedir. Anne adaylarının bu konu hakkında bilgi olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda gebelikler düşük ile sonlanabilmektedir.

dusukten-sonra-ne-zaman-hamile-kalinir

Anne adayları bu dönemde ilk etapta psikolojik olarak çok fazla yıpranabilirler. Psikolojik destek alındıktan ve sorunlar halledildikten sonra tekrar anne olmak isteyebilirler.

Bazı anneler bu kararı çok erken alırken, bazıları ise daha sonraki zamanlarda biraz geç alabilirler. Çünkü bu duruma tam olarak hazır değildirler. Anne adayları tekrar gebe kalmaya karar verdikleri zaman bir muayene olmaları ve doktorlarına tekrar görünmeleri gerekmektedir.

tekrarlayan-dusukler-usukten-sonra-ne-zaman-hamile-kalinir

Doktor Onayı ve İzni Olmalı

Anne adayları tekrar gebe kalmak istiyorlarsa doktorlarına danışarak tekrar hamile kalabilirler. Düşük durumları erken gebelik döneminde olan düşükler ve geç gebelik döneminde olan düşükler olarak iki ayrı kategoride ele alınmaktadır.

Erken düşükler gebeliğin 8. haftasına kadar olan kısımda yer alır. Düşüğünüz 8. haftadan önce olduysa ve ilk düşüğünüz bu ise düşüğün tekrarlama olasılığı son derece azdır. Kadınlar genelde hemen ve rahatlıkla bu tür durumlarda hamile kalabilirler. 8. haftadan önce olan düşüklerden 2 ay sonra ise tekrar hamile kalınabilmektedir.

Tekrarlayan düşükler de farklı şekilde ilerlenmesi gerekmektedir. Tekrarlayan ve 8. haftadan sonra olan düşüklere mutlaka doktor muayenesi yapılmalıdır ve gerekli tahlillerde bulunulmalıdır. Doktorunuz tekrar gebe kalmanıza izin verirse bu duruma göre tekrar gebe kalabilirsiniz.

erken-dusukler-dusukten-sonra-ne-zaman-hamile-kalinir

Düşükten Sonra Kaç Aylık Süreye İhtiyaç Var?

Anne adayları düşük yaptıktan sonra kendilerini toparladıktan hemen sonra doktorlarının söylediklerine ve testlerine göre tekrar gebe kalabilirler. Ancak genel olarak düşük yapan kadınların ortalama olarak 2 aylık bir süreye ihtiyacı olacaktır. Düşükten sonra tekrar gebe kalmanız için düşüğün üzerinden 2 ay geçmiş olması gerekir. 2 ay beklemek gebeliği 8. haftadan önce sonlananlar için geçerli olmaktadır. 8. haftadan sonra birden fazla düşük yapan kadınların doktor kontrolünden ciddi bir şekilde geçmeleri ve durumlarını tekrar değerlendirmeleri gerekmektedir.