Bebek ile Uçak Yolculuğu Yapmak

İki haftalıktan daha büyük olan tüm bebekler uçak ile seyahat edebilir. Ancak bir sağlık sorunu olması durumunda uçuşunuzu ertelemeniz önerilir. Bebeklerle uçak yolculuğu yapmak her ne kadar çok sıkıntılı gibi görünse de aslında keyifli ve kolay bir yolculuk yöntemidir. Önemli olan hazırlık aşamasında tedbirli ve dikkatli olmak.

Bebeği olan aileler için yolculuk yapmak başlı başına bir serüven halini alabiliyor. Özellikle uçak yolculuğu annelerin korkulu rüyası... Oysa hazırlıklar eksiksiz bir şekilde yapılırsa, bebek sahibi olan ebeveynler için en ideal yolculuk şekli uçuş olabiliyor. Çünkü hem daha konforlu bir yolculuk yapılabiliyor hem de daha kısa sürede istenen yere ulaşılabiliyor. Peki, bebek ile uçak yolculuğuna nasıl hazırlanmak gerekir?

bebekle ucak yolculugu

Bebek ile Uçak Yolculuğuna Hazırlık

Uçak yolculuğundan önce yanınıza almanız gereken bir el çantası hazırlamalısınız. Bu çantaya her zaman ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla bez koyun. Çünkü bebekler uçaktaki titreşim ve basınç nedeniyle daha fazla kaka yapar. Haliyle ıslak mendil ve pişik kremi gibi alt değiştirmede kullandığınız malzemeler de yanınızda olmalı.

Bebeğinizin burun damlası ya da spreyi varsa mutlaka yanınıza alın. Basınç burunlarının tıkanmasına neden olabiliyor. Huzursuz olan bebekler yol boyunca ağlayabiliyor. Kusma bebeklerin uçak yolculuklarında sık yaşadığı bir diğer durum. Yanınıza yedek kıyafetler de almalısınız. Kirli bezler gibi malzemeler için de kilitli poşet kullanabilirsiniz. Kokuyu önleyen kilitli poşetlerden yanınıza bol miktarda alın.

cocukla ucak yolculugu

El çantanıza iki adet yedek emzik koymayı unutmayın. Hafif bir sarsıntıda emzik düşebilir. Sıvı mamalar yerine kaşık mamalarını ya da kavanoz mamalarını tercih edin. Yedirmesi daha kola olacaktır. Sıvı kıvamda olmayan mamalar bebeğinizin mide bulantılarını da azaltabilir. Mutlaka yanınıza olması gereken bir diğer malzeme de emzirme örtüsü... bebeğinizi oyalamak için en sevdiği oyuncağı yanınıza almayı unutmayın. Mümkünse ses çıkarmayan bir oyuncak seçin. Böylece diğer yolcuları da rahatsız etmemiş olacaksınız.

Bebek ile Havaalanında Bekleme

Evden çıkmadan önce havaalanındaki işlemler için gerekli tüm malzemeleri (bilet, kimlik, pasaport vs.) bir arada, çantanızın kolay ulaşılabilecek bir gözünde saklayın. Uçuştan yarım saat önce havaalanına ulaşırsanız bebeğiniz yarım saatlik zamanda dinlenebilir. Böylece daha az huzursuz olur. Bekleme sırasında bebeğinizin puseti için de etiket almayı sakın unutmayın.

bassinet ucak yolculugu

Bebek ile Uçağa Binme  

Bebek arabasını uçağa kadar götürebilirsiniz. Ancak üzerine isim ve iletişim numarası yazmalısınız. Çünkü uçağa binerken bebek arabasını görevliler sizden teslim alır. Uçaktan indiğinizde de size geri iade eder. Eğer uzun süreli bir uçuş yapacaksanız “bassinet” adı verilen bebek sepetinden talep edebilirsiniz. Bunun için önceden talebinizi havayolu firmasına iletin.