İÇERİK KATEGORİLERİ

Hamilelik Belirtileri

Gebelik belirtileri çoğu zaman her kadında ortak bir şekilde belirir. Gebeliğe hazırlanan ve korunmayan bir kadın adet dönenimin boş geçmesi ile birlikte mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtileri ile karşı karşıyaysa gebeliğin gerçekleşmiş olması çok yüksek bir ihtimaldir. Fakat bazı kadınlarda bu durumlar meydana gelmeyebilir ve kesin sonuç almak için kan testine başvurulur.

Mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, adet gecikmesi gibi belirtiler gebeliğin belirtileri olabilir. Ancak gebelik belirtileri her kadında aynı şekilde görülmez. Bir kadında görülen gebelik belirtisi diğer bir kadında hamileliği boyunca hiç baş göstermeyebilir. Bu durumdan da anlaşılabileceği gibi aslında gebelik belirtileri her kadının biyolojik, fizyolojik ve metabolik özelliklerine göre değişmektedir ve en kesin sonuç ise kan tahlili ile belli olur.

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Gebelik süreci, spermin yumurta hücresini döllediği andan itibaren başlar. Ancak gebelik ilk birkaç günde belirti vermez. Bu dönem yani spermin yumurta hücresi ile birleştiği dönem ebryonik dönem olarak adlandırılır ve bu dönemde vücudun hamilelik belirtileri göstermesi mümkün değildir.

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri 8 hafta süren ebryonik dönemin yarısı tamamlandığında ortaya çıkmaya başlar. İkinci gebelikte ise gebelik belirtileri çok daha geç hissedilebilir. Kadınların birçoğu mide bulantısı ve iştah artışını gebeliğin ilk belirtileri olarak algılamaktadır. Ancak bu belirtiler erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer almamaktadır. Mide bulantıları genellikle hamileliğin 2. ayından sonra başlar. 2 aydan daha az süreli gebelikler ise ancak tahlil yoluyla teşhis edilebilir.

Ayrıca bazı kadınlarda psikolojik belirtiler, fiziksel belirtilerden daha önce ortaya çıkar. Ani duygu değişimleri, olaylara verilen aşırı duygusal tepkiler ve ağlama krizleri bu psikolojik belirtilerden gebeliğin ilk haftalarında da baş gösterebilir. Yapılan araştırmalara göre hamile olduğunu henüz bilmeyen kadınlar içgüdüsel olarak karınlarını koruma eğilimine girmektedirler.

Yanıltıcı Gebelik Belirtileri

Yanıltıcı Belirtilere Dikkat!

Hamilelik beklentisi olan ve gebe kalmayı çok isteyen bazı bayanlarda psikolojik olarak yanıltıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vücutta gebelik durumu gelişmemesine rağmen vücut psikolojik olarak gebelik varmış gibi hareket edebilir. Bu belirtiler arasında genellikle iştah artması ya da çok sevdiği yiyeceklere karşı isteksizlik yer alır. Bu nedenle daha sonra hayal kırıklığı yaşamamak ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmemek için mutlaka kan tahlili ile gebeliğin test edilmesi gerekir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR