Hamile Kalmaya Hazır mısınız?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu kararı almadan önce gebeliğe hazırlanması gerekir. Gebelik sırasında hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük değişimlere uğrayacak olan anne adayının en yakınında olan baba adayı da gebeliğe iyi bir şekilde hazırlanmalıdır. Gebelikten önce bu durumu olumsuz etkileyecek sigara, alkol ve kafeinden uzak durularak gebelik ve bebek sağlığı hakkında bilgi edinilmelidir.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde çok sevineceğinizi ve çok mutlu olacağınızı hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak bu duygular yerine karmaşık ve endişeli bir his dünyasına kapılma olasılığınız da var. Bunun belirleyicisi hamile kalmaya ne kadar hazır olduğunuzdur. Sadece fiziksel ve biyolojik olarak değil psikolojik olarak da kendinizi hamile kalmaya hazırlayabilirsiniz. Bu sayede anne olacağınız müjdesi tıpkı hayallerinizdeki gibi sizi büyük bir sevince boğacaktır.

Gebelik, Hastalıkları Tetikleyebilir!

hamile kalmaya hazirmisiniz

Hamilelik ile birlikte bazı hastalıkların da ortaya çıkabileceği bir gerçektir. Çünkü hamilelik ile birlikte anne adayının tüm organları artık iki canlı için hizmet etmeye başlar. Bu durum, tüm organların yükünün ikiye katlanacağı anlamına gelir. Özellikle hamileliğin ilk yarısının tamamlanmasıyla birlikte daha öncesinden zemini hazırlanmış olan bir hastalık varsa hemen ortaya çıkacak, ilk belirtilerini gösterecektir. Ancak bilindiği gibi hamilelikte her ilaç kullanılamıyor. Yani tedavi için doğumu beklemek mecburiyeti de doğabilir.

Bunun önlemini daha önceden almak da mümkün. Eğer genetik hastalıkların siz de de olabileceğinden şüphe ediyorsanız hamile kalmadan önce bir kontrolden geçmeyi tercih edebilirsiniz. Doktor kontrolü için mutlaka genetik hastalıklardan şüphe etmeniz gerekmiyor. Genel bir kontrol ile ilk belirtileri ortaya çıkmak üzere olan tüm hastalıklar önceden teşhis edilebilir. Gerekli tedaviyi uygulayarak bu hastalıklardan hamile kalmadan önce kurtulabilirsiniz.

Tam Kan Sayımı Testi Yaptırın!

Tam Kan Sayımı

Ayrıca hamile kalmayı planlayan her kadına önce bir tam kan sayımı testi yaptırması önerilir. Bu test ile kan değerlerinde bir anormallik olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bir sorun varsa gerekli tedavi ile kan değerlerinin normal değer aralığında olması sağlanabiliyor. Yapılacak ekstra testler ile de bazı teşhisler erken dönemde konabiliyor.

Bu ve benzeri testleri yaptırmanız sizi psikolojik olarak da ciddi düzeyde rahatlatacaktır. Sağlıklı olduğunuzu öğrendiğinizde kendinizi hamile kalmaya daha yakın hissedeceksiniz.